Obrotowe czujniki położenia firmy Honeywell

 

Firma Honeywell wprowadziła do swojej oferty obrotowe czujniki położenia oparte o efekt Halla serii RTY, przeznaczone do zastosowań przemysłowych i pracy w trudnych warunkach. Czujniki te wyróżniają są: wysoką wytrzymałością, określaną na 15 milionów cykli pracy, oraz solidną konstrukcją pozwalającą np. na pracę w pojazdach przemysłowych czy łodziach.

Czujniki RTY wykorzystują scalony układ detektora efektu Halla do wykrywania ruchu obrotowego wału. Obrót wału zmienia pozycję magnesu względem układu scalonego, co skutkuje zmianą gęstości strumienia magnetycznego, przekształcaną na liniową zmianę napięcia.

Dostępne są modele o ośmiu zakresach pomiaru kąta: 50, 60, 70, 90, 120, 180, 270 i 360 stopni. Dostępne są po modele w wersjach: nisko- i wysokonapięciowej, obejmujące razem zakres napięć zasilania od 4.5 do 30 V DC. Czujniki są wyposażone w złącze AMP Superseal 282087-1.

Układ scalony detektora, wraz z obwodami pomocniczymi i zabezpieczającymi oraz magnesem stałym, jest zamknięty w solidnej obudowie o stopniu ochrony IP67. Czujniki RTY zostały przetestowane jeśli chodzi o EMI/EMC pod kątem zastosowań motoryzacyjnych, są odporne na wstrząsy do 50 g i wibracje do 20 g (10 – 2000 Hz) oraz mają zintegrowane układy zabezpieczające przed odwracaniem polaryzacji i zwarciami. Mogą pracować w temperaturze od -40 do +125°C.

Do typowych zastosowań czujników tego typu można zaliczyć: wykrywanie położenia i ruchu pedałów, dźwigni, przepustnic czy drążków skrzyni biegów w pojazdach przemysłowych, autobusach i ciężarówkach oraz układy określające położenia zawieszenia w pojazdach tego typu, a także np. układy sterowania zaworami i zasuwami w systemach HVAC.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie firmy Honeywell poświęconej czujnikom RTY.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze