Pierwsze na rynku 16-gigabajtowe moduły DDR4 firmy Samsung

 

 

 

 

Koreański producent ogłosił rozpoczęcie dystrybucji próbek modułów pamięci typu DDR4 (Double Data Rate-4) o pojemności 16 GB, przeznczonych dla profesjonalnych systemów serwerowych. Moduły te mają postać RDIMM (Registered Dual Inline Memory Modules), czyli DIMM z dodatkowymi rejestrami buforującymi i są to pierwsze na rynku pamięci tego typu o takiej pojemności.

Technologia DDR4 cechuje się największą szybkością działania spośród wszystkich dostępnych na dzień dzisiejszy technologii pamięci i w przyszłym roku powinna dwukrotnie przewyższyć pod kątem wydajności moduły DDR3 osiągające 1.600 Mb/s. Moduły DDR4, pracujące z napięciem 1.2 V pochłaniają też o ok. 40% mniej energii niż DDR3, zasilane napięciem 1.35 V.

Samsung w czerwcu udostępnił próbki pamięci DDR4 o pojemnościach 8 i 16 GB, wyprodukowanych w technologii klasy 30 nm (między 30 a 39 nm), rozsyłając je swoi największym klientom. Wcześniej, w grudniu 2010, firma zaprezentowała pierwsze na rynku moduły DDR4 o pojemności 2 GB wyprodukowane w tej samej technologii.

Standard DDR4 nie jest jeszcze kompletny i na razie producenci chcący uzyskać certyfikację jako pierwsi, wśród nich Hynix, Micron/Nanya oraz, przede wszystkim, Samsung, pracują nad nowymi pamięciami bez pełnej specfikacji wymagań. Firma Samsung kontynuuję prace standaryzacyjne i specyfikacyjne modułów DDR4 w ramach organizacji JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council), i zapowiada, że powinny się one zakończyć w sierpniu bieżącego roku. Masowa produkcja modułów DDR4 o dużych pojemnościach ma być rozpoczęta w przyszłym roku. Także w przyszłym roku Samsung zamierza zaprezentować pierwsze pamięci DRAM DDR4 wyprodukowane w technologii klasy 20 nm (20-29 nm), o pojemnościach do 32 GB.

Mimo że pierwsze moduły DDR4 pojawią się w sprzedaży najprawdopodobniej w przyszłym roku, nie wiadomo czy będą już użyteczne, gdyż np. Intel zapowiada, że nie zamierza wprowadzać produktów współpracujących z DDR4 przed rokiem 2014.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze