LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Sprzęt pomiarowy

Oscyloskopy MSO firmy Tektronix – wszechstronne przyrządy pomiarowe

 

Oprogramowanie zwarte w opcji Limit Test jest wykorzystywane do tworzenia parametrów granicznych dla wielu różnych sygnałów. Zebrane w ten sposób dane mogą być wykorzystywane w różnych modelach oscyloskopów linii MSO5000, DPO7000 i DPO/MSO/DSA70000. Zastosowanie określonej maski automatycznie determinuje rodzaj wyzwalania. Po zastosowaniu komendy Autoset są też dobierane optymalnie wszystkie parametry dotyczące nastaw horizontal i vertical. Testy Pass/Fail nadają się także do wykrywania anomalii badanych sygnałów, co przedstawiono na rys. 3.

 

Rys. 3. Test Pass/Fail wykorzystany do wykrywania anomalii przebiegu

Rys. 3. Test Pass/Fail wykorzystany do wykrywania anomalii przebiegu

 

 

Opcje VNM – test służący do badania i debugowania interfejsów CAN i LIN oraz analizy standardu. Do wszechstronnej oceny sygnałów (szumy, zakłócenia typu glitch i spikes, zniekształcenia amplitudowe, jitter itp.) również i w tym przypadku są wykorzystywane diagramy oka, ale nie tylko. Na rys. 4 przedstawiono na przykład test Pass/Fail, wykorzystywany do badania opadania wierzchołków impulsów napięciowych. Oprogramowanie umożliwia jednoczesne dekodowanie protokołu CAN i komunikatów LIN tolerujące ewentualne opóźnienia występujące w dwóch sieciach. Możliwość wyzwolenia oscyloskopu na konkretnym zdarzeniu (np. Detect Overload, Error, Remote Frames) znacznie ułatwia wykrywanie błędów występujących w sieci CAN. Natomiast nanoszenie znaczników czasowych na oscylogramach zwiększa ich czytelność.

Na uwagę zasługuje tworzenie szczegółowych raportów z pomiarów. Oprócz tabelarycznych zestawień numerycznych wyników przedstawiane są także oscylogramy i diagramy oka. Raporty mają postać dokumentów HTML/MHT. Użytkownicy mogą umieszczać w nich własne komentarze, żądać dołączania konfiguracji przyrządu, umieszczania automatycznie modyfikowanej numeracji dokumentów itp.

 

Rys. 4. Test z użyciem maski <EM>Undershoot</EM>„></a></p>
<p style=Rys. 4. Test z użyciem maski Undershoot

 

 

Opcja PWR – pomiary i analiza mocy. Oprogramowanie zawiera zestaw testów wykorzystywanych do pomiarów strat mocy w układach przełączających i podzespołach magnetycznych, do określania mocy przyrządów półprzewodnikowych, badania charakterystyk prostowników synchronicznych, pomiarów szumów i tętnień urządzeń zasilających, śledzenia pracy aktywnych korektorów współczynnika mocy. Jedną z ważniejszych korzyści wynikających z zainstalowania opcji PWR jest możliwość wykonywania wstępnych testów związanych z normą EN61000-3-2, EN61000-3-2 AM14, MIL Standard 1399 (400 Hz).

Parametry komponentów magnetycznych (transformatory, cewki, dławiki) wykorzystywanych w urządzeniach zasilających są określane na podstawie pętli histerezy. Krzywa ta wraz z przebiegami napięciowymi i prądowymi są kreślone bezpośrednio na ekranie oscyloskopu. Parametry liczbowe mogą być ustalane za pomocą kursorów, są one również obliczane przez oscyloskop i prezentowane w tabeli wyników.

Pomiary strat mocy w układach przełączających są wykonywane automatycznie, bez konieczności wykonywania ręcznych obliczeń. Funkcja Hi Power Finder pozwala określać czy nie jest przekraczana chwilowa moc elementów przełączających. Do ogólnej oceny warunków pracy impulsowych urządzeń zasilających wykorzystywany jest pomiar SOA (Safe Operating Area). Krzywa bezpiecznego zakresu pracy jest kreślona podobnie jak pętla histerezy na ekranie oscyloskopu. Uwzględniane są przy tym takie parametry jak obciążenie przetwornicy, temperatura pracy, zmiany napięcia wejściowego.

Opcja PWR zamienia oscyloskop MSO5000 w dokładny miernik jakości mocy. Pomiary są dokonywane automatycznie i uwzględniają typowe parametry, takie jak napięcia i prądy RMS, moc rzeczywistą i pozorną, współczynnik mocy, częstotliwość.

Przetwornice impulsowe są widziane od strony linii zasilającej jako układ nieliniowy. Jednym z ważniejszych pomiarów jest więc wykreślanie harmonicznych prądu. Funkcje pomiarowe zawarte w opcji PWR umożliwiają tworzenie takich wykresów z uwzględnieniem nawet 100 harmonicznych (rys. 5). Oprócz tego można też badać widmo napięcia wyjściowego przy zastosowaniu funkcji FFT. Wszystkie pomiary są podsumowywane w automatycznie generowanych raportach.

 

Rys. 5. Pomiar harmonicznych uwzględniający do 100 składowych

Rys. 5. Pomiar harmonicznych uwzględniający do 100 składowych

 

 

Jarosław Doliński jest absolwentem Wydziału Elektroniki na Politechnice Warszawskiej. Pracował w Przemysłowymi Instytucie Telekomunikacji oraz Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, gdzie zajmował się konstruowaniem urządzeń transmisji danych. Współpracował z Zakładem Urządzeń Teatralnych m.in. w zakresie konstrukcji interkomów teatralnych i urządzeń dla inspicjentów. Brał także udział w pracach projektowych rejestratorów urządzeń wiertniczych i elektroniki montowanej na żurawiach mobilnych. Obecnie prowadzi firmę zajmująca się konstruowaniem i produkcją urządzeń elektronicznych dla rehabilitacji i wspomagania treningu sportowego. Jest autorem czterech książek poświęconych elektronice i mikrokontrolerom, współpracuje ponadto z miesięcznikami „Elektronika Praktyczna”, „Elektronik” oraz „Świat Radio”.