Miniaturowe, scalone czujniki magnetyczne firmy Honeywell

Firma Honeywell wprowadziła do swojej oferty trzy modele bipolarnych czujników Halla typu zatrzaskowego (latch), nazwane SS360NT, SS360ST i SS460S. Są to układy o wysokiej czułości i bardzo małych rozmiarach, zaprojektowane do wykrywania obu biegunów pola magnetycznego. Przykładowe zastosowania czujników to np. aplikacje wykorzystujące bezszczotkowe silniki DC (BLDC – BrushLess Direct-Current motors).

Model SS360NT jest włączany biegunem pónocnym, a SS360ST i SS460S – biegunem południowym. Wszystkie trzy modele są wyposażone w zabezpieczenia przed odwrotną polaryzacją i dają stabilne przełączanie pracując w zakresie temperatur od -40 do +150 °C. Można je zasilać napięciem od 3 do 24 V DC.

Typowa czułość pomiarowa wynosi 30 gausów (maksymalna 55 gausów). Czujniki pozbawione są stabilizatora typu chopper, co skutkuje czystym sygałem wyjściowym i dużą szybkością odpowiedzi w porównaniu z bipolarnymi czujnikami wykorzystującymi stabilizację.

Oprócz pracy w układach komutacji wspomnianych silników BLDC, dzięki zastosowaniu dwubiegunowych magnesów zatrzaskujących czujniki tego typu dobrze sprawdzają się w pomiarach szybkości oraz częstości obrotów. Mogą więc znaleźć zastosowanie w tachometrach, układach sterowania wentylatorami, robotyce czy automatyce budynkowej.

Modele SS360NT i SS360ST są dostępne w obudowie SOT-23 do montażu SMD, a SS460S – w płaskiej obudowie TO-92.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie firmy Honeywell.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze