Rozszerzenie dla przyrządu R&S FSW do analizy standardu IEEE 802.11ac

Firma ROHDE&SCHWARZ opracowała rozszerzenie do analizatora sygnałów i widma R&S FSW umożliwiające pomiar i analizę sygnałów najnowszego standardu WLAN oznaczonego jako IEEE 802.11ac.

W standardzie IEEE 802.11ac zostały określone pasma częstotliwości sygnału 20, 40, 80 i 160 MHz. Dzięki zastosowaniu modulacji 256QAM i 8 strumieni MIMO możliwe jest osiągnięcie przepustowości do 6.9 Gbit/s (tylko dla pasma 160 MHz), co wystarcza do transmisji wideo w formacie HD.

W nowym rozszerzeniu o nazwie R&S FSW-K91ac producent zintegrował demodulator na pasmo 160 MHz, pozwalający analizatorowi R&S FSW na zapisanie i demodulację sygnału IEEE 802.11ac w pełnym zakresie częstotliwości. Urządzenie pozwala na pomiar wielkości wektora błędu (EVM), która zgodnie ze standardem nie może przekroczyć -32 dB. Aby dokonać takiego pomiaru, sprzęt pomiarowy sam musi cechować się niskim poziomem EVM – dla analizatora R&S FSW jest to mniej niż -45 dB. Dodatkowe funkcje rozszerzenia obejmują automatyczną detekcję pasma, odstępu między wiązką pakietów, okresu ochronnego i indeksu MCS. Bardziej szczegółowe informacje o rozszerzeniu są dostępne na stronie internetowej firmy ROHDE&SCHWARZ.

Analizator R&S FSW to przyrząd, który pozwala na szybki pomiar widma w czasie krótszym, niż 100 ms, a także na analizę modulacji. Zakres częstotliwości pracy R&S FSW to od 8 do 26.5 GHz, w zależności od modelu. Zaletami tego urządzenia jest niski szum fazowy (-137 dBc w odległości 10 kHz od nośnej 1 GHz), zakres dynamiczny 88 dB i całkowita niepewność pomiaru mniejsza niż 0.4 dB. Dostępne funkcje obejmują badanie jakości modulacji, między innymi EVM, niezrównoważenia wzmocnienia i błędu częstotliwości środkowej, jak również charakteryzację profilu widma, badanie widma z maską, pomiary współczynnika ACLR, a także pomiary mocy. Dodatkowym atutem jest ekran dotykowy o przekątnej 12.1 cala oraz funkcja MultiView, pozwalająca na jednoczesny podgląd wielu pomiarów. Więcej informacji o analizatorze R&S FSW można znaleźć na stronie internetowej producenta.

Rozszerzenie R&S FSW-K91ac obsługujące standard IEEE 802.11ac są już dostępne w sprzedaży.

Przedstawicielstwo Rohde & Schwarz w Polsce: ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, tel: (22) 860 64 97.

O autorze