Monitory przemysłowe oraz terminale thin client w formacie panoramicznym

 

 

 

 

Siemens poszerzył swoją ofertę urządzeń HMI z wyświetlaczami panoramicznymi o wydajne monitory przemysłowe i urządzenia thin client. Są one oferowane jako terminale lub urządzenia sterująco-monitorujące z ekranami dotykowymi lub klawiaturą, o przekątnych ekranu od 12 do 22 cali. Urządzenia te są wykorzystywane do lokalnego sterowania i wizualizacji maszyn, a także do łączenia ze zdalnymi systemami sterowania lub SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition). Monitory Simatic Industrial Flat Panel (IFP) są przygotowane do podłączania do komputerów przemysłowych w odległości do 30 metrów, a Simatic Industrial Thin Client (ITC) można wykorzystywać w rozwiązaniach rozproszonych, składających się z wielu stacji rozmieszczonych w znacznych odległościach. Opisywane produkty zdobyły nagrodę „iF product design award 2012”.

Nowe, trwałe szerokoekranowe urządzenia Simatic IFP oraz ITC cechują się bardzo długą żywotnością. Wyposażone w odlewane aluminiowe fronty są zaprojektowane do ciągłej, 24-godzinnej pracy bez konieczności obsługi, a także spełniają wysokie wymagania w zakresie wysokich temperatur, wibracji i udarów oraz zakłóceń EMC.

Energooszczędne podświetlenie LED-owe można w sposób ciągły przyciemniać, aż do 100% wygaszenia. Jest ono szczególnie długowieczne i jasne w środowiskach silnie oświetlonych. Panoramiczne monitory pozwalają na przejrzyste wyświetlanie interfejsu użytkownika oraz cechują się wysoką rozdzielczością i czytelnością z każdego kąta patrzenia.

Nowe urządzenia Simatic IFP można wykorzystać jako monitory przemysłowe o krótkim czasie reakcji, np. do kreślenia diagramów. Panele te są dostępne w wersjach o przekątnych 15, 19 i 22 cali, zarówno jako tradycyjne wyświetlacze, jak i w opcji z ekranem dotykowym. Dostępny jest też dotykowy panel 15-calowy IFP z przyciskami funkcyjnymi, portem USB oraz klawiaturą. Urządzenia te można, w razie braku miejsca, montować pionowo. Do komputera przemysłowego, który może się znajdować w odległości do 30 metrów, podłączane są one za pomocą standardowego złącza DVI-D lub nowego interfejsu DisplayPort. Monitory Simatic IFP posiadają certyfikat Atex, a dopuszczenia morskie są aktualnie opracowywane.

Nowe terminale Simatic ITC, przeznaczone do systemów w architekturze klient-serwer, pozbawione są wszelkich części wirujących, takich jak wentylator czy dysk twardy, co czyni je szczególnie odpornymi i zdolnymi do pracy bezobsługowej. Urządzenia te są wyposażone w ekrany dotykowe o przekątnych 12, 15, 19 lub 22 cale i można je podłączyć do jednego lub, w trybie wielu sesji, do kilku serwerów, takich jak np. Simatic IPC. Systemy z redundancją można skonfigurować tak, by były wysoce dostępne. Terminale Thin Client są wyposażone w procesor Intel Celeron 1.2 GHz, dzięki czemu sprawdzą się w bardzo wymagających aplikacjach HMI. Urządzenia te mają zintegrowaną dużą liczbę funkcji i interfejsów: gigabitowy interfejs LAN do szybkiej komunikacji z serwerem, dwa złącza USB do zapisywania danych na pendrive’ach lub dyskach zewnętrznych oraz do podłączania klawiatury i myszy, przeglądarkę internetową oraz wiele protokołów komunikacyjnych pozwalających na łatwe łączenie z innymi systemami, takimi jak: RDP, SmartAccess dla Simatic WinCC Sm@rtServer, VNC i Sinumerik. Dla terminali Simatic ITC dostępny jest nowy kreator konfiguracji typu wizard, ułatwiający i przyspieszający integrację z istniejącymi systemami. Oprogramowanie do zdalnej konfiguracji pozwala z kolei na centralne zarządzanie terminalami Thin Client przez sieć, np. aktualizację firmware’u. Funkcja przechwytywania obrazu z terminala (mirroring) daje możliwość szybkiego diagnozowania problemów, np. wyświetlenia zawartości ekranu lub zmiany ustawień w pomieszczeniach centrum sterowania.

Więcej informacji na: www.siemens.com/simatic-hmi-widescreen

O autorze