Scopometr SHS1062 – przenośny oscyloskop firmy Siglent z wejściami izolowanymi galwanicznie

 

Funkcja trzecia – rejestrator

Ostatnia funkcja scopometru SHS1062 wiąże się częściowo z wymienionymi wcześniej trybami pracy przyrządu pracującego jako oscyloskop i miernik uniwersalny. Polega na rejestrowaniu wskazań tych przyrządów.

Wykorzystując opcję Waveform Recorder można zapisywać w pamięci przyrządu (7 M punktów) wszystkie przechwytywane przebiegi widoczne na ekranie. W ten sposób powstaje animacja, za pomocą której później można odtwarzać widok ekranu obserwowanego w czasie rejestracji.

Kolejna opcja występuje w dwóch wersjach: Trend Scope lub Trend Meter. Jak wynika z nazwy różnią się one tylko źródłem sygnału rejestrowanego. Jest to funkcja doskonale nadająca się do obserwacji bardzo wolnych przebiegów.

Funkcja Trend Plot ma bardzo przydatną cechę – może rejestrować zmienność dwóch parametrów przebiegu w czasie. Na rys. 9 przedstawiono dwa takie przykłady. W pierwszym (rys. 9a) badany jest trend zmian amplitudy przebiegu zmodulowanego amplitudowo przy stałej częstotliwości, w drugim (rys. 9b) badany jest trend zmian częstotliwości przebiegu modulowanego częstotliwościowo przy stałej amplitudzie. Należy podkreślić, że nie obserwujemy tu samego przebiegu w czasie, tylko zmiany w czasie jego parametrów.

 

Rys. 9. Przebiegi zarejestrowane funkcją Trend Plot z parametrami amplituda i częstotliwość a) przebieg AM, b) przebieg FM

Rys. 9. Przebiegi zarejestrowane funkcją Trend Plot z parametrami amplituda i częstotliwość a) przebieg AM, b) przebieg FM

 

 

Subiektywna ocena

Na podstawie parametrów elektrycznych scopometr SHS1062 można sklasyfikować wyżej niż popularne, tanie oscyloskopy cyfrowe. Mimo to, raczej trudno polecić ten przyrząd do prowadzenia precyzyjnych pomiarów. Zresztą, aż tak wysokie parametry, jakimi dysponuje, nie będą prawdopodobnie potrzebne w większości zastosowań, do których został skonstruowany. Scopometr SHS1062 można polecić raczej jako przyrząd do wstępnego diagnozowania usterek w serwisowanym sprzęcie elektronicznym w warunkach terenowych, na liniach produkcyjnych, w warsztatach samochodowych. Zainteresowane tego typu aparaturą pomiarową jest szkolnictwo.

Biorąc pod uwagę wszystkie cechy miernika, czyli parametry techniczne, firmware, wykończenie, współpracę z komputerem, można o nim powiedzieć, że jest to jest to typowy przykład chińskiej produkcji, oferowanej przez firmę naśladującą wielkiego lidera rynku. W designie skopiowanym z podobnych urządzeń obowiązuje nawet „jedynie słuszny”, pomarańczowy kolor obudowy. Na uznanie zasługuje natomiast pokaźnych rozmiarów waliza mieszcząca całe ukompletowanie miernika, włącznie z paskami służącymi do przenoszenia go na stanowisku pomiarowym w terenie i ładowarką wbudowanego akumulatora. Bardzo silną stroną scopometru SHS1062 jest galwaniczna izolacja kanałów pomiarowych. Cechę tę z pewnością docenią monterzy instalacji elektrycznych i będzie ona często decydowała o wyborze tego właśnie przyrządu.

O autorze