Nowa wersja biblioteki Xtrinsic Touch-Sensing Software

 

 

 

 

Firma Freescale poszerzyła swoje portfolio w zakresie oprogramowania do obsługi interfejsów dotykowych o nową wersję bezpłatnej biblioteki Xtrinsic Touch-Sensing Software, oznaczoną numerem 3.0. Zawiera ona funkcje, które umożliwiają odczyt stanu czujników dotykowych przez mikrokontrolery firmy Freescale. W nowej wersji funkcjonalność biblioteki uzupełniona została o tolerancję na wodę, poprawiony algorytm wykrywania dotyku zmniejszający liczbę fałszywych detekcji oraz detekcję szumów.

Oprogramowanie Xtrinsic Touch-Sensing Software zostało opracowane, by umożliwić przekształcenie typowego mikrokontrolera w czujnik dotyku, mogący obsługiwać różne konfiguracje dotykowych przycisków, suwaków czy interfejsów obrotowych przy zachowaniu funkcjonalności mikrokontrolerowej. Wśród układów, z którymi stosować można Xtrinsic TSS jest ponad 1000 mikrokontrolerów firmy Freescale, zarówno 8-, jak i 32-bitowych, wliczając w to rodziny ColdFire+ i Kinetis. W nowej wersji funkcje detekujące są w stanie wykryć dotyk lub jego zwolnienie, nawet gdy panel dotykowy jest pokryty warstwą wody. Biblioteka obsługuje też automatyczną kalibrację, jeśli chodzi o czułość i możliwość obsługi w ograniczonym zakresie gestów dzięki dekoderowi 2D, filtrację IIR, kilka typowych funkcji HMI i możliwość dezaktywacji przycisków w czasie pracy programu.

Nowa wersja biblioteki oparta jest na dwóch podstawowych algorytmach konwersji. Jeden z nich wykorzystuje moduł TSI, w który wyposażone są nowe układy z rdzeniem Cortex-M4, Kinetis i ColdFire+. TSI to peryferium skanujące do 16 elektrod, odciążające rdzeń mikrokontrolera w detekcji dotyku. Projektując rozwiązania oparte na mikrokontrolerach Kinetis, bibliotekę TSS 3.0 można też łatwo zintegrować z oprogramowaniem MQX.

Biblioteka jest kompatybilna ze środowiskami CodeWarrior V10.x, V6.3 oraz IAR. Dostępne są także programy demonstracyjne i przykłady. Wspomniany algorytm detekcji zakłóceń, mający poprawić wyniki pracy interfejsów w środowiskach zaszumionych elektrycznie ma zostać dodany do biblioteki TSS jeszcze w tym roku.

Szczegółowe informacje, wraz z notami aplikacyjnymi opisującymi konkretne zastosowania TSS można znaleźć na stronie produktowej pakietu.

O autorze