Future Electronics Energy Harvesting Platform (EHP): zestaw ewaluacyjny systemu zasilania solarnego

 

 

 

 

Firma Future Electronics ma w swojej ofercie dystrybucyjnej bardzo szeroką gamę elementów i podzespołów, dla wszelkiego rodzaju aplikacji klasycznych jak i aplikacji awangardowych, do których nadal zaliczają się ekologiczne systemy pozyskiwania energii, często określane mianem energy harvesting.

 

Systemy zasilania solarnego należą do najpopularniejszych, alternatywnych źródeł energii, coraz częściej są stosowane w urządzeniach przenośnych (jak np. telefony komórkowe, odtwarzacze MP3 czy też turystyczne systemy nawigacyjne) oraz jako stacjonarne źródła energii, stosowane m.in. w systemach telemetrycznych, elektronicznych systemach wspomagania nawigacji morskiej i innych aplikacjach wymagających zasilania w obszarach pozbawionych tradycyjnych źródeł energii elektrycznej.

 

Rys. 1. Schemat blokowy systemu zasilania solarnego Energy Harvesting Platform

Rys. 1. Schemat blokowy systemu zasilania solarnego Energy Harvesting Platform

 

 

Typowy schemat blokowy systemu zasilającego z ogniwem słonecznym pokazano na rysunku 1. Pokazana na rysunku konfiguracja ściśle odpowiada budowie testowanego zestawu Energy Harvesting Platform firmy Future Electronics, jest to wielostopniowy system zasilania z buforowaniem zasilania dołączonego obciążenia.

 

Fot. 2. Widok płyty bazowej zestawu ewaluacyjnego Energy Harvesting Platform

Fot. 2. Widok płyty bazowej zestawu ewaluacyjnego Energy Harvesting Platform

 

 

System ewaluacyjny Energy Harvesting Platform składa się z płyty bazowa (fotografia 2), która spełnia rolę systemu pomiarowego, monitorującego napięcia i prądy na wejściach i wyjściach poszczególnych bloków, a także sterownika przekaźników odpowiadających za do-/odłączanie poszczególnych systemu zasilającego. Pracą płyty bazowej steruje mikrokontroler LPC1114 (rdzeń Cortex-M0), który za pośrednictwem konwertera FT232RL komunikuje się z aplikacją instalowana na komputerze PC (jej działanie i sposób obsługi są widoczne na filmie).

 

Fot. 3. Widok modułu z ogniwami słonecznymi LR0GC02 firmy Sharp

Fot. 3. Widok modułu z ogniwami słonecznymi LR0GC02 firmy Sharp

 

 

Płyta bazowa jest wyposażona w pięć złącz szpilkowych umożliwiających dołączenie: źródła energii (w testowanym zestawie jest to pakiet ogniw słonecznych LR0GC02 firmy Sharp, o mocy 300 mW i wymiarach 67,5x41x0,8 mm – fotografia 3), przetwornicy zintegrowanej ze sterownikiem ładowania, baterii kondensatorów o dużej pojemności spełniających rolę akumulatora, przetwornicy DC/DC stabilizującej napięcie dostarczane do obciążenia, płytki z obciążeniem.

Do pobrania

O autorze