M95 – miniaturowy moduł GSM firmy Quectel
Firma Quectel wprowadziła do swojej oferty moduł M95 – jeden z najmniejszych czteropasmowych modułów GSM na rynku. Układ, zamknięty w obudowie typu LCC, ma wymiary 19.9 x 23.6 x 2.65 mm i pozwala na transmisję głosu, danych i wiadomości SMS za pomocą interfejsu GSM/GPRS.
Moduł może pracować w pasmach 850, 900, 1800 i 1900 MHz, przy czym w dwóch niższych jako stacja klasy 4 (maks. 2 W), a w wyższych – jako stacja klasy 1 (1 W). Jeśli chodzi o GPRS, M95 pozwala na transmisję z wykorzystaniem od 1 do 12 szczelin (co odpowiada maksymalnej przepustowości 85.6 kb/s) i stanowi stację klasy B. Co istotne, pobór prądu utrzymany jest poniżej 1 mA – producent podaje charakterystyczne wartości: 0.9 mA przy DRX=5 oraz 0.7mA przy DRX=9.
Oprócz prowadzenia komunikacji w standardach sieci komórkowych, moduł obsługuje protokoły: PPP, TCP/UDP, HTTP, FTP oraz MUX, pozwalając także na wykorzystywanie kilku gniazdek (socketów) i kilku adresów IP oraz daje możliwość transmisji faksów.
Jeśli chodzi o możliwości komunikacyjne, moduł wyposażony jest w interfejs SIM/USIM (1.8/3.0 V), 2 interfejsy UART oraz po dwa analogowe wejścia i wyjścia audio, wraz ze wzmacniaczem klasy AB. Sterowanie odbywa się za pomocą komend AT, zgodnie z GSM 07.07 i 07.05 oraz innych komend rozszerzonych.
Wbudowany kodek mowy może pracować w trybach: Half Rate (HR), Full Rate (FR), Enhanced Full Rate (EFR) oraz Adaptive Multi-Rate (AMR). Zaimplementowane są też algorytmy redukcji i eliminacji echa oraz redukcji szumów. Moduł ma zaimplementowaną transmisję SMS-ów zarówno typu punkt-punkt, jak i rozsiewczo w ramach komórki, w trybie tekstowym oraz PDU.
Moduł M95 może pracować w temperaturach od -40 do +85°C i zasilany jest napięciem 4 V (3.3 – 4.6 V).
Dzięki niewielkim wymiarom i zintegrowanym protokołom, moduł M95 spełnia wszelkie wymagania, jakie można postawić systemom M2M (Machine-to-Machine), takim jak: przemysłowe urządzenia PDA, systemy nawigacji, komputery pokładowe w samochodach, terminale POS czy systemy Smart Metering.
Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.


Polska i Niemcy wzmacniają współpracę kolejową. Impuls dla rozwoju transgranicznej mobilności i sieci kolei dużych prędkości w UE
Imec przedstawia 7-bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy typu slope o częstotliwości 175 GS/s z masywnym przeplotem czasowym
Grupa Volkswagen osiągnęła globalny kamień milowy – wyprodukowała 5 mln napędów elektrycznych 


![https://www.youtube.com/watch?v=kmvM5hVSzCM Piata już edycja konferencji Hardware Design Masterclasses dla elektroników zaskoczyła frekwencją, tym bardziej, że spotkanie było dwudniowe. Film jest krótką relacją z wydarzenia, bazującą na wypowiedziach prelegentów. [materiał redakcyjny] Zapraszamy do obejrzenia!](https://mikrokontroler.pl/wp-content/uploads/2026/01/Rafal-tytulowe.png)

