FSW43 – nowy analizator widma R&S o paśmie 43.5 GHz

 

 

 

Firma Rohde & Schwarz poszerzyła rodzinę zaawansowanych analizatorów widma FSW o model o paśmie rozciągającym się od 2 Hz do 43.5 GHz. FSW43 przeznaczony jest do pracy z systemami komunikacji bezprzewodowej, radarowymi oraz satelitarnymi i wyróżnia się bardzo szerokim pasmem analizy, niskimi szumami fazowymi i bardzo wygodnym interfejsem użytkownika.

Średni poziom szumów (DANL) przyrządu wynosi -164 dBm przy włączonym przedwzmacniaczu, a szum fazowy przy odchyleniu 10 kHz – tylko -137 i -117 dBc (1 Hz), odpowiednio dla nośnej 1 i 40 GHz. Umożliwia to wykonywanie precyzyjnych pomiarów także w pobliżu nośnej, co jest użyteczne np. w przypadku sygnałów radarowych. Pasmo analizy, wynoszące do 160 MHz, pozwala analizować sygnały szerokopasmowe różnych standardów (GSM, CDMA2000, WCDMA, LTE) jednocześnie, a także sygnały ze skakaniem po częstotliwościach oraz typu chirp, występujące w systemach radarowych pracujących zarówno w paśmie Ka, jak i E. Analizator cechuje się też bardzo dużą szybkością wykonywania pomiarów, do 1000 sweepów/s i daje możliwość przełączania zestawów ustawień pomiarowych bez wprowadzania opóźnień. Całkowita niepewność pomiaru do 8 GHz jest mniejsza niż 0.4 dB. Zakres dynamiki przy pomiarach WCDMA ACLR wynosi -88 dBc, gdy stosowana jest eliminacja zakłóceń.

Dzięki wyposażeniu w opcję FSW-B21, pasmo analizatora można poszerzyć nawet do 110 GHz używając zewnętrznych mieszaczy R&S FS-Z60, -Z75, -Z90 i -Z110. Mieszacze wykorzystują bardzo wysoką drugą częstotliwość pośrednią, wynoszącą 1.3 GHz, co zapewnia wolne od zakłóceń lustrzanych pasmo 2.6 GHz do analiz sygnałów szerokopasmowych. Dzięki temu analizator FSW43 sprawdza się dobrze w pomiarach widmowych, np. sygnałów WLAN w paśmie 60 GHz, zgodnych ze specyfikacją 802.11ad.

Przyrząd jest wyposażony w całą gamę standardowych funkcji analizatorowych, pozwalających mierzyć parametry widma i modulacji sygnałów zmodulowanych w różny sposób, także porównując je z wzorcami czasowymi, co umożliwia określanie czy sygnały różnych standardów nie zakłócają się nawzajem. Obsługę przyrządu ułatwia wyświetlacz dotykowy o przekątnej 12.1 cala oraz wbudowana funkcja MultiView, pozwalająca obserwować jednocześnie kilka różnych pomiarów na jednym ekranie.

Szczegółowe informacje dotyczące przyrządu FSW43  można znaleźć na stronie produktowej rodziny FSW.

Przedstawicielstwo Rohde & Schwarz w Polsce: ul. Al. Jerozolimskie 92, 00-807 Warszawa, tel: 22 337 64 97.

O autorze