Na start: tanie zestawy startowe dla fanów nowoczesnych mikrokontrolerów

 

Kryterium „dobrej” ceny zestawu startowego w ostatnich latach osiągnęło wartość około 100 PLN brutto, przy jednoczesnym oczekiwaniu, że taki zestaw – poza coraz bardziej wyrafinowanymi elementami tworzącymi aplikację testową – będzie wyposażony co najmniej w sprzętowy debugger-programator z interfejsem USB.

Taki kierunek rozwoju został zaproponowany przez firmy: NXP i STMicroelectronics, które jako pierwsze – kilka lat temu – wprowadziły do swoich ofert tanie, dobrze wyposażone zestawy ewaluacyjne z serii (odpowiednio): LPCXpresso oraz Discovery. Obecnie mamy do dyspozycji zestawy przygotowane przez producentów dla wielu rodzin mikrokontrolerów, przy czym wyczuwalna jest ich silna orientacja przede wszystkim na rozwiązania 32-bitowe. Nie ma oczywiście potrzeby podkreślać, że większość rozwiązań tego typu bazuje na mikrokontrolerach wyposażonych w rdzenie Cortex-M. Zestawy przedstawione w artykule są dostępne w sklepie dla elektroników KAMAMI.pl.

Zestawy dla mikrokontrolerów firmy NXP

Prezentację zestawów zaczniemy od historycznie najdłużej dostępnych w sprzedaży zestawów LPCXpresso z 32-bitowymi mikrokontrolerami firmy NXP. Koncepcję budowy tych zestawów przedstawiono na rysunku 1, a wygląd jednego z reprezentantów rodziny – zestawu LPCXpresso LPC1114 – na fotografii 2.

 

Fot. 1. Koncepcja budowy zestawów LPCXpresso firmy NXP

Fot. 1. Koncepcja budowy zestawów LPCXpresso firmy NXP

 

 

Fot. 2. Wygląd zestawu LPCXpresso LPC1114 firmy NXP

Fot. 2. Wygląd zestawu LPCXpresso LPC1114 firmy NXP

 

 

Zestawy są wyposażone w interfejsy o nazwie LPC-Link służące do debugowania i programowania Flash (via JTAG lub SWD) mikrokontrolerów zastosowanych w zestawach, przy czym są one natywnym narzędziem środowiska programistycznego LPCXpresso IDE opracowanego przez firmę Code Red. Obecnie dostępnych jest siedem wersji zestawów LPCXpresso dla następujących mikrokontrolerów:

  • z rdzeniem Cortex0-M0: LPC1114, LPC11U14, LPC11C24, LPC1227,
  • z rdzeniem Cortex-M3: LPC1347 i LPC1769.

Standardowe wyposażenie zestawów jest dość skromne, jedynym dostępnym dla użytkownika elementem peryferyjnym jest dioda LED, wolne piny GPIO zostały wyprowadzone na punkty lutownicze przystosowane do wlutowania pojedynczych gold-pinów. Jedynie płytkę z mikrokontrolerem LPC1769 wyposażono w interfejs sieciowy PHY, ale – niestety – bez gniazda ethernetowego, co wymusza na użytkowniku konieczność dołączania takiego gniazda z zewnątrz.

Ceny zestawów LPCXpresso mieszczą się w przedziale od około 100 do 130 PLN brutto.

Zestawy dla mikrokontrolerów firmy STMicroelectronics

Firma STMicroelectronics wprowadzając do sprzedaży pierwsze zestawy Discovery rzuciła konkurentom rękawicę: tak niskiej ceny i – jednocześnie – tak dobrego wyposażenia zestawu nie oferował na rynku żaden z konkurentów. Producent oferuje obecnie zestawy Discovery dla wszystkich – poza STM32F2 – rodzin produkowanych przez siebie mikrokontrolerów:

  • STM32F0 (Cortex-M0): STM32F0Discovery,
  • STM32F1 (Cortex-M3): STM32VLDiscovery,
  • STM32L1 (Cortex-M3): STM32L-Discovery (zestaw wyposażony w wyświetlacz LCD, jego wygląd pokazano na fotografii 3),
  • STM32F3 (Cortex-M4F): STM32F3Discovery,
  • STM32F4 (Cortex-M4F): STM32F4Discovery (zestaw wyposażony m.in. w przetwornik C/A audio, fotografia 4).

 

Fot. 3. Wygląd zestawu STM32L-Discovery firmy STMicroelectronics

Fot. 3. Wygląd zestawu STM32L-Discovery firmy STMicroelectronics

 

 

Fot. 4. Wygląd zestawu STM32F4Discovery firmy STMicroelectronics

Fot. 4. Wygląd zestawu STM32F4Discovery firmy STMicroelectronics

 

 

O autorze