Na start: tanie zestawy startowe dla fanów nowoczesnych mikrokontrolerów
Wszystkie zestawy z serii Discovery wyposażono w interfejsy do programowania i debugowania (via JTAG lub SWD) o nazwie ST-Link/v2, które są obsługiwane przez wszystkie popularne środowiska programistyczne (m.in. uVision Keil/ARM oraz Workbench IAR), a dzięki zastosowanym na płytkach zworkom interfejsy można wykorzystywać do programowania mikrokontrolerów z rodziny STM32 (i STM8 – jak w przypadku klasycznych wersji ST-Link/v2) zamontowanych w innych urządzeniach.
Ceny zestawów Discovery mieszczą się w przedziale od około 45 do 90 PLN brutto.
Zestawy dla mikrokontrolerów firmy Freescale
Do grona producentów oferujących swoim klientom tanie zestawy dołączyła firma Freescale, która wspiera w ten sposób dwie rodziny produkowanych przez siebie mikrokontrolerów:
- Kinetis K (Cortex-M4) – za pomocą zestawu KwikStik K40 (fotografia 5),
- Kinetis L (Cortex-M0+) – za pomocą zestawu Freedom KL25Z (zgodny z systemem Arduino, fotografia 6).
Fot. 5. Wygląd zestawu KwikStik K40 firmy Freescale
Zestaw KwikStik jest kompletnym komputerem z wbudowanym między innymi: torem audio (w tym mikrofon i głośnik), wyświetlaczem graficznym LCD oraz pojemnościową klawiaturą. Integralnym elementem zestawu jest programator-debugger J-Link, który jest obecnie jednym z najpopularniejszych urządzeń tego typu na świecie. Dzięki temu nie użytkownik zestawu może pracować z praktycznie dowolnym IDE, bowiem J-Link jest przez większość z nich obsługiwany natywnie lub są dostępne (opracowane przez producenta) biblioteki DLL pozwalające korzystać z jego możliwości.
Fot. 6. Wygląd zestawu Freedom KL25Z firmy Freescale
Zestaw Freedom KL25Z jest nowością na rynku, pojawił się w sprzedaży wraz z wprowadzeniem do sprzedaży mikrokontrolerów Kinetis L, które – obecnie – jako jedyne pośród produkowanych są wyposażone w rdzeń Cortex-M0+. Zestaw Freedom jest zgodny mechanicznie i elektrycznie ze standardem Arduino, wyposażono go w zintegrowany programator-debugger – opracowany przez P&E Micro interfejs OpenSDA.
Zestaw KwikStik K40 jest dostępny w sprzedaży w cenie poniżej 170 PLN brutto, Freedom KL25Z w cenie ok. 65 PLN brutto.
Zestawy dla mikrokontrolerów firmy Texas Instruments
Także firma Texas Instruments dostrzegła konieczność zaopatrzenia elektroników w tanie zestawy pozwalające szybko, wygodnie i bez wielkich nakładów rozpocząć przygodę z mikrokontrolerami produkowanymi przez tę firmę.
Fot. 7. Wygląd zestawu Stellaris LM4F120 LaunchPad firmy Texas Instruments
Zaowocowało to wdrożeniem do produkcji zestawów o wspólnej nazwie Launchpad:
- Stellaris LM4F120 LaunchPad (EK-LM4F120XL – fotografia 7), w którym zastosowano jeden z pierwszych w ofercie TI mikrokontrolerów z rdzeniem Cortex-M4F (LM4F120H5QR), zintegrowano w nim także interfejs do debugowania i programowania pamięci Flash o nazwie Stellaris In-Circuit Debug Interface. Jedynymi zastosowanymi w zestawie elementami do wykorzystania w aplikacji użytkownika są dwa mikroswitche oraz dioda LED RGB. Linie portów GPIO mikrokontrolera wyprowadzono na złącza gold-pin o stykach rozmieszczonych w rastrze 2,54 mm, na których można bezpośrednio instalować płytki rozszerzeń funkcjonalnych BoosterPacks firmy Texas Instruments.
Fot. 8. Wygląd zestawu MSP430 LaunchPad Value Line Development Kit firmy Texas Instruments