Studenci Politechniki Warszawskiej laureatami konkursu TI

 

 

 

 

Organizowany corocznie przez Texas Instruments konkurs Analog Design Contest już drugi raz gości na podium studentów Politechniki Warszawskiej. W tegorocznej edycji zajęli oni drugie miejsce, ustępując Belgom z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven.

Konkurs organizowany jest w tym roku po raz trzeci. Przy zgłoszeniu otrzymać można bezpłatnie narzędzia i próbki układów TI o wartości stu dolarów, a projekt musi wykorzystywać albo trzy układy analogowe TI, albo dwa układy analogowe i jeden procesor firmy. Do udziału zachęcają, oprócz prestiżu i bezpłatnego sprzętu, nagrody pieniężne, wynoszące odpowiednio 10000, 5000, 2500 i 2500 dolarów za pierwsze cztery miejsca. Nagrody te noszą imię Thomasa Engibousa, niedawno emerytowanego prezesa TI.

Projekt Macieja Grochowskiego, Patryka Lamprechta, Bartłomieja Wasia i Pawła Karczewskiego z PW, wyróżniony drugim miejscem, to przenośny detektor bezdechu śródsennego, wykorzystujący łączną analizę sygnałów EKG, ruchów klatki piersiowej, ciśnienia i przepływu powietrza wydychanego oraz sygnałów akustycznych.

Zwycięskim projektem tegorocznej edycji był bezprzewodowy system akwizycji danych służący do monitorowania stanu funkcji życiowych noworodków autorstwa Hansa De Clercq, Piet Callemeyn, Jereon Lecoutere. System jest ciekawy z kilku powodów: po pierwsze, ma formę piżamki czy śpioszek z tkaniny z zamontowanymi czujnikami, po drugie przewidziany został system bezprzewodowego ładowania za pomocą odpowiedniej instalacji pod materacem, na którym leży dziecko, co pozwala na ciągły, bezinwazyjny monitoring.

Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku trzecie miejsce w Analog Design Contest zajęli Michał Adamski i Janusz Frączek, także reprezentujący Politechnikę Warszawską. Ich projektem było urządzenie służące do biofeedbacku, czyli detekcji fal mózgowych, podobnej do tej stosowanej w badaniach EEG, ale z wykorzystaniem uzyskanych sygnałów do sterowania urządzeniami czy grami. Prace nad tym systemem są nadal rozwijane w ramach Koła Naukowego Biocybernetyki, działającego przy wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW.

Listy zwycięzców wszystkich edycji oraz materiały dotyczące nagrodzonych projektów można znaleźć na poświęconej konkursowi stronie w portalu TI.

O autorze