electronica 2012 – podsumowanie

 

 

 

 

25. międzynarodowe targi electronica poświęcone elementom elektronicznym, systemom i aplikacjom dobiegły końca. Odwiedziło je ponad 72 tysiące osób. Podczas czterodniowej imprezy niemal 2700 wystawców z 49 krajów zaprezentowało swoje produkty i przedstawiło przyszłościowe technologie. Nowe rozwiązania skupiają się wokół systemów inteligentnych i energooszczędnych, zwłaszcza w obszarach sieci energetycznych i magazynowania energii oraz oświetlenia LED. Inteligentne sieci energetyczne (Smart Grid) były również przedmiotem tegorocznej debaty dyrektorów generalnych (CEO Round Table), jednym z istotnych wydarzeń mających miejsce podczas targów.

Rynek zawsze potrzebuje błyskotliwych rozwiązań. W tym roku popularnymi zagadnieniami były energooszczędne rozwiązania w urządzeniach medycznych. Elektronika samochodowa, rozwijająca się wciąż w nowoczesnych pojazdach, stanowiła dominujący temat we wszystkich kategoriach: od elementów kontrolnych przeznaczonych odzyskiwania energii i zarządzania baterią do nowych metod ładowania samochodów elektrycznych.

Ponad 72 tysiące gości z 78 krajów odwiedziło targi w Monachium. Według ankiety przeprowadzonej przez instytut TNS Intrafest, 95 procent osób było zadowolonych z targów, wystawiając oceny od „dobrej” do „znakomitej”.

Najwięcej odwiedzających przybyło z USA, Rosji oraz krajów Unii Europejskiej. Znacząco wzrosła liczba gości między innymi z Europy Środkowej, Kanady, Turcji oraz Azji.

Wśród 2669 wystawców dominowały firmy gospodarza – Niemiec, ale również wiele firm reprezentowało Chiny i Tajwan, a następnie USA, Wielka Brytania, Włochy, Hongkong, Francja, Szwajcaria i Japonia, w tej kolejności.

Uczestnicy debaty dyrektorów zgadzają się co do jednego: do najważniejszych problemów w przyszłym rozwoju elektroniki będzie należała inteligentna sieć energetyczna. Przedstawiciele firm STMicroelectronics, NXP, Freescale i Infineon uznali tą gałąź za szansę dla przemysłu półprzewodnikowego. Bez inteligentnych liczników i systemów oświetlenia nie będzie możliwe zapewnienie wydajnego zasilania elektrycznego w przyszłości. Energię elektryczną trzeba wytworzyć, przetransportować i poddać kontroli, do czego niezbędne są różne urządzenia. Ich dobra współpraca oraz niezawodność działania to na całym świecie kluczowe sprawy dla zapewnienia ciągłego działania oświetlenia.

Ponad 200 osób wzięło udział w towarzyszącej konferencji poświęconej platformom embedded. Dyskusje dotyczyły wyboru możliwych rozwiązań oraz usług do projektowania platform embedded. 300 gości z 19 krajów przybyło na inną konferencję – poświęconą elektronice samochodowej. W jej trakcie omawiano takie zagadnienia, jak koszty projektowania i komunikacja między pojazdami. Zapowiadana była możliwość nawiązania łączności między samochodami za pośrednictwem sieci WLAN, także przy dużych szybkościach.

Następne targi electronica odbędą się w Monachium w terminie 11-14 listopada w roku 2014.

 

 

 

Zdjęcia i film – Messe Muenchen

O autorze