LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

S7-1500: sterowniki nowej generacji firmy Siemens

Technologia Safety
Technologia Safety jest zintegrowana w sterowniku SIMATIC S7-1500. Sterownik w wykonaniu Safety pozwala na wykonywanie programu standardowego oraz Safety. Do zarządzania systemem Safety służy „Safety Administrator Editor” pozwalający na dostęp i modyfikację parametrów Safety. Przykładowo przy wybraniu zestawu napędowego Safety uruchamiany jest graficzny edytor pozwalający na definicję parametrów napędowych. Nowe sterowniki są certyfikowane zgodnie z normą EN61508 oraz spełniają kategorię bezpieczeństwa do SIL3 zgodnie z IEC62061 oraz PL ISO 13849.

Wygląd oraz budowa
SIMATIC S7-1500 został zaprojektowany zgodnie z zasadą aby obsługa sterownika i diagnostyka procesu była jak najprostsza. Na sterowniku dostępny jest wyświetlacz zadaniem którego jest przekazywanie pełnej informacji o strukturze systemu sterowania i aktualnym stanie jego pracy. Informacje te dostępne są również w trybie „STOP” zatrzymania pracy sterownika. Od nowa zaprojektowana została listwa przyłączeniowa dla modułów rozszerzeń. Posiada ona mostki do wyrównywania potencjałów, dzięki czemu nie ma potrzeby dokonywania połączeń kablowych. Ponadto listwa ma specjalne zaczepy pozwalające na umieszczenie jej w pozycji do montażu przewodów, dzięki temu osoba obsługi ma obie ręce wolne do przeprowadzenia zmian w połączeniach na listwie.
Wraz z nowymi sterownikami dostępna jest też nowa szyna montażowa na której oprócz elementów sterownika SIMATIC S7-1500 można umieszczać np. wyłączniki silnikowe lub styczniki tak jak na standardowej szynie DIN. Drzwiczki na modułach rozszerzeń moją różne pozycje zamknięcia, co jest pomocne w sytuacji gdy ilość kabli nie pozwala na całkowite domknięcie drzwiczek. Wraz z listwą dostępny jest element uziemiający pozwalający w optymalnie prosty sposób na podłączenie uziemienia. Sterownik SIMATIC S7-1500 pozwala na podłączenie do 32 modułów rozszerzeń na jednej szynie montażowej.

Diagnostyka systemu
Zintegrowana ze sterownikiem SIMATIC S7-1500 diagnostyka nie wymaga żadnych dodatkowych elementów zewnętrznych. Zamiast programowania obsługi diagnostycznej tak jak to było w starszych systemach, w nowym SIMATIC S7-1500 należy dokonać jedynie parametryzacji. Koncepcja wyświetlania informacji diagnostycznych jest taka sama dla wszystkich urządzeń na których jest wyświetlana np. na wyświetlaczu sterownika, na panelu operatorskim, poprzez przeglądarkę WEB. Możliwy jest dostęp do informacji diagnostycznych z dokładnością do pojedynczego kanału IO. Dodatkowo w celu szybkiej lokalizacji miejsca awarii na każdym module rozszerzeń dostępne są diody LED informujące o stanie pracy modułu.

Kompletne środowisko inżynierskie TIA Portal
Tak jak wszystkie nowe urządzenia automatyki firmy Siemens SIMATIC S7-1500 jest programowany w środowisku projektowym TIA Portal. Praca w jednym środowisku projektowym pozwala na tworzenie oprogramowania dla wszystkich urządzeń dostępnych w środowisku w oparciu o jednolitą i wspólna bazę danych projektowych.
System w sposób automatyczny dba o spójność danych oraz pozwala w sposób optymalny zarządzać bibliotekami programowymi. Nowa wersja V12 TIA Portal charakteryzuje się jeszcze większą funkcjonalnością, automatycznym wsparciem diagnostyki systemowej, wsparciem w zakresie technologii Safety, wydajnej komunikacji Profinet, zintegrowanym funkcjom bezpieczeństwa dostępu do danych oraz zoptymalizowanymi edytorami programowymi. Dzięki edytorom zorientowanym na zadania obsługa TIA Portal V12 jest łatwa i intuicyjna. Dostępne są edytory do wsparcia w zakresie programowania, uruchamiania oraz serwisu urządzeń. Dostępne są też narzędzia do migracji projektów ze sterowników z serii SIMATIC S7-300/400 oraz istnieje możliwość kopiowania bloków programowych ze sterowników SIMATIC S7-1200 do SIMATIC S7-1500.
Dodatkowe informacje: www.siemens.pl/simatic

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!