Atollic TrueSTUDIO – wersja 3.3 już dostępna

 

 

 

 

Firma Atollic ogłosiła dostępność nowej edycji pakietu do tworzenia oprogramowania o nazwie TrueSTUDIO. W wersji tej oznaczonej numerem 3.3 moduł TrueINSPECTOR służący do analiz statycznych kodu został zintegrowany jako standardowa opcja. Wśród opcji analizy i oceny parametrycznej kodu jest między innymi możliwość testowania go pod kątem spełniania standardów MISRA-C:2004.

Wbudowane narzędzia do analiz pozwalają łatwo mierzyć wybrane parametry kodu, takie jak jego złożoność czy stopień „okomentowania”. Ułatwia to np. poprawę jakości programu i wychwytywanie słabych punktów systemu. Wyniki analiz są prezentowane w formie graficznej za pomocą rozbudowanego GUI, a także mogą być automatycznie zestawiane w formie raportu zapisywanego w jednym z wielu popularnych formatów.

Oprócz narzędzi do analizy kodu, nowa wersja TrueSTUDIO pozwala realizować debugowanie typu kernel aware (opis można znaleźć tutaj) systemów wykorzystujących system operacyjny czasu rzeczywistego uC/OS-III firmy Micrium. Debuger środowiska pozwala obserwować wewnętrzny stan jądra, w tym: bloki TCB (Task Control Blocks), semafory, muteksy czy liczniki.

Nowa wersja pakietu TrueSTUDIO rozszerza gamę mikrokontrolerów, które można za jego pomocą programować i debugować. Są wśród nich nowe modele układów produkcji firm Energy Micro, STM, Toshiba, NXP i Infineon. Ponadto TrueSTUDIO może współpracować od teraz z debugerami Multilink i OSJTAG i jest kompatybilne z interfejsem OpenSDA.

Standard MISRA-C został opracowany przez Motor Industry Software Reliability Association, a jego celem jest ułatwienie utrzymania bezpieczeństwa, przenośności i niezawodności programów pisanych na systemy wbudowane, w szczególności tych w języku ISO C. Początkowo miał obowiązywać w systemach rozwijanych dla potrzeb rynku motoryzacyjnego, jednak wyewoluował w zestaw dobrych praktyk uznawany w wielu sektorach przemysłu, gdzie stosowane jest są systemy wbudowane.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie pakietu StueSTUDIO.

Autoryzowanym dystrybutorem pakietu TrueSTUDIO w Polsce jest KAMAMI.pl.

O autorze