Mikrokontroler.pl – portal dla elektroników » Mikrokontrolery Infineon XMC4500 w praktyce, część 3 - Strona 4 z 4
LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

Mikrokontrolery Infineon XMC4500 w praktyce, część 3

Z punktu widzenia użytkownika najważniejszym plikiem projektu jest plik main.c. W wygenerowanym przez DAvE 3 pliku main.c znajduje się (listing 1):

  • Dyrektywa #include <DAvE3.h> – dzięki niej możliwe jest używanie w pliku main.c funkcji, definicji i struktur danych z utworzonych przez generator kodu plików DAvE Apps,
  • Funkcja main() – jest to funkcja, która zostaje wywołana przez fragment kodu inicjującego pracę programu,
  • Wywołanie funkcji DAvE_Init() – wewnątrz tej funkcji wywoływane są funkcje włączające i konfigurujące peryferia dodanych do projektu komponentów DAvE Apps,
  • Pętla while() – jej argumentem jest wartość 1, co oznacza, że pętla nigdy się nie skończy.

List. 1. Kod źródłowy pliku main.c

/*
 * Main.c
 *
 *  Created on: 07-12-2012
 *      Author: admin
 */
#include 			//Declarations from DAvE3 Code Generation (includes SFR declaration)
int main(void)
{
//	status_t status;		// Declaration of return variable for DAvE3 APIs (toggle comment if required)
	DAvE_Init();		// Initialization of DAvE Apps
	while(1)
	{
	}
	return 0;
}

Gdy projekt jest już stworzony, należy go skonfigurować wybierając narzędzie debugowania mikrokontrolera. Aby to uczynić, należy kliknąć na strzałkę obok ikony Debug , po czym rozwinięta zostanie lista opcji, z których wybrać należy Debug Configurations… (rysunek 15).

 

Rys. 15. Opcja w menu pozwalająca na konfigurację debugowania

Rys. 15. Opcja w menu pozwalająca na konfigurację debugowania

 

 

W wyświetlonym oknie należy dwukrotnie kliknąć znajdującą się w jego lewej części opcję TASKING C/C++ Debugger , a następnie w prawej części wybrać Infineon XMC4500 Relax kit (rysunek 16). Zakończenie czynności wykonuje się klikając Apply i Close .

 

Rys. 16. Wybór platformy sprzętowej

Rys. 16. Wybór platformy sprzętowej

 

 

Na tym etapie można przystąpić do skompilowania kodu źródłowego. Z menu wybrać należy Project i Build All (rysunek 17).

 

Rys. 17. Opcja w menu pozwalająca na skompilowanie kodu źródłowego

Rys. 17. Opcja w menu pozwalająca na skompilowanie kodu źródłowego

 

 

Rys. 18. Pozytywny wynik kompilacji, program gotowy do uruchomienia

Rys. 18. Pozytywny wynik kompilacji, program gotowy do uruchomienia

 

 

Informacje dotyczące procesu kompilacji widoczne są w oknie Console (rysunek 18). Kompilacja powinna zakończyć się sukcesem. Jeśli płytka XMC4500 Relax Kit jest podłączona do komputera, można przystąpić do zaprogramowania pamięci Flash mikrokontrolera i uruchomienia programu bądź jego debugowania. W tym celu należy wybrać z menu opcję Debug .

Literatura
[1] www.infineon.com DAvE™ 3 Hands on/Quick Start Tutorial, 2012

SZYMON PANECKI urodził się 17 lutego 1985 roku w Milanówku. Tytuł inżyniera Elektroniki i Telekomunikacji, a następnie magistra inżyniera na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej uzyskał kolejno w roku 2008 i 2010. Ponadto tytuł inżyniera Informatyki na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej uzyskał w roku 2011. Szymon Panecki jest doświadczonym elektronikiem-konstruktorem, który w trakcie swojej zawodowej kariery koncentruje się na definiowaniu i projektowaniu (zarówno w warstwie sprzętowej jak i programowej) systemów wbudowanych opartych na mikrokontrolerach z rdzeniem ARM od różnych producentów, w tym przede wszystkim Infineon Technologies (rodzina XMC1000 i XMC4000), STMicroelectronics (STM32 i STR7), Freescale Semiconductor (Kinetis L) oraz Silicon Labs (EFM32 i Precision32). Obszarem jego szczególnego zainteresowania są systemy wykorzystujące czujniki środowiskowe (wilgotności, ciśnienia, temperatury) oraz przemysłowe i motoryzacyjne interfejsy komunikacyjne, głównie CAN. Szymon Panecki od wielu lat współpracuje z czasopismem "Elektronika Praktyczna" oraz portalem Mikrokontroler.pl, na łamach których publikuje liczne artykuły dotyczące swoich projektów, jak również nowości produktowych firm z branży półprzewodnikowej.