Cyfrowy oscyloskop przenośny Siglent SHS806

 

Oscyloskopy przenośne cieszą się dużym zainteresowaniem użytkowników wykonujących pomiary w warunkach terenowych, w warsztatach, na liniach produkcyjnych itp. Tego typu sprzęt jest produkowany m.in. przez firmę Siglent. Oferta obejmuje dwie rodziny oscyloskopów przenośnych (handheld). Jest to SHS1000, której podstawową cechą są optoizolowane kanały pomiarowe i SHS800 – będącą w zasadzie kopią SHS1000 – lecz bez optoizolacji. W artykule opisano model SHS806.

 

 
Wygląd i wyposażenie bohatera artykułu – oscyloskopu Siglent SHS806

 

 

Handheld oscilloscope , czyli oscyloskop ręczny. Nazwa ta w przypadku oscyloskopów, takich jak SHS806 ma rzeczywiście swoje uzasadnienie. Przyrząd ten wprawdzie nie mieści się w dłoni, ale pasek umieszczony na jego bocznej ściance znacznie ułatwia pomiary wykonywane jedną ręką, w trudnych warunkach. Holster wykonany z grubego tworzywa chroni obudowę oscyloskopu przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami.

 

 

SHS806 łączy funkcje trzech przyrządów pomiarowych: oscyloskopu, multimetru cyfrowego i rejestratora danych. Rejestrator może ponadto pracować w trzech trybach. Z uwagi na połączenie kilku funkcji, inną dość popularną nazwą tego rodzaju urządzeń jest skopometr. Jest to więc przyrząd bardzo uniwersalny, który w warsztacie elektronicznym może samodzielnie realizować wszelkie funkcje pomiarowe. Rozwiązanie takie ma jednak tę wadę, że nie jest możliwe jednoczesne korzystanie ze wszystkich rodzajów przyrządów pomiarowych.

Oscyloskop

Jest to podstawowa funkcja przyrządu. Można by o nim powiedzieć: oscyloskop, jakich wiele. Całkiem porządny, o nienajgorszych parametrach, ale też bez wyróżniających go cech. Biorąc pod uwagę funkcjonalność i parametry techniczne, jest odpowiednikiem wielu popularnych stacjonarnych przyrządów klasy średniej. Niekwestionowaną zaletą jest natomiast duża mobilność i zdecydowanie mniejsze wymiary w porównaniu z oscyloskopami stacjonarnymi. Płacimy za to mniejszym komfortem obsługi – elementami regulacyjnymi są wyłącznie przyciski wyboru trybów pracy, przyciski funkcyjne i regulacyjne typu „+”, „-”, które zastępują tradycyjne potencjometry z urządzeń stacjonarnych. Wyświetlacz TFT LCD z matrycą 320×234 nie może zachwycić, zwłaszcza gdy zostanie włączone menu zakrywające znaczną część pola roboczego (rys. 1), ale taki standard nadal obowiązuje w oscyloskopach ręcznych. Rozwiązaniem tej dość męczącej niedogodności jest włączenie czasowego chowania menu lub wykonywanie tej operacji ręcznie.

 

Rys. 1. Zakrycie sporej części pola roboczego oscyloskopu przez menu

Rys. 1. Zakrycie sporej części pola roboczego oscyloskopu przez menu

 

Oprogramowanie firmowe SHS806 zawiera wszystkie funkcje, które spotykamy w popularnych oscyloskopach cyfrowych. Mamy więc pomiary automatyczne (32 parametry), pomiary kursorowe, podstawowe obliczenia matematyczne oraz analizę FFT, wyzwalanie wyłącznie wewnętrzne, pracę w trybie X-T i X-Y (rys. 2). Analiza FFT działa szybko, jak na przyrząd tej klasy.

 

Rys. 2. Oscylogram uzyskany w trybie X-Y

Rys. 2. Oscylogram uzyskany w trybie X-Y

 

O autorze