Oparta na układzie Sitara AM 3354 platforma projektowa dla systemów przemysłowych

 

Oparta na układzie Sitara AM 3354 platforma projektowa dla systemów przemysłowych

Firma SILICA wprowadza do swojej oferty bogato wyposażony zestaw ewaluacyjny Pengwyn zbudowany w oparciu o układ mikroprocesorowy Sitara AM 3354 z rdzeniem ARM Cortex-A8. Ma on służyć jako niedroga i prosta w obsłudze platforma do prototypowania urządzeń przemysłowych pracujących z systemami operacyjnymi Linux i Windows Embedded.

Układowi Sitara AM 3354 firmy Texas Instruments, pracującemu z częstotliwością 720 MHz towarzyszą na płytce duże zasoby pamięciowe: 256 MB szybkiego RAM-u DDR3, 1 Gb pamięci NAND Flash i 32 MB Flash z interfejsem SPI. Zasoby komunikacyjne też są pokaźne i obejmują: porty USB Host i USB Device, port ethernetowy RJ-45 oraz złącze dla opcjonalnego interfejsu Gigabit Ethernet, a także port SDIO/MMC, który można wykorzystać do podłączenia opcjonalnych modułów Wi-Fi lub Bluetooth. Na wyposażeniu jest też port DVI. Sam układ mikroprocesorowy także jest bogato wyposażony w peryferia, a także przygotowany do obsługi przemysłowych standardów komunikacyjnych, takich jak EtherCAT czy PROFINET, dzięki specjalnej jednostce przetwarzania sieciowego (PRU). Szczegóły dotyczące układu Sitara AM 3354 można znaleźć na jego stronie produktowej.

Aby ułatwić rozbudowę zestawu Pangwyn, SILICA opracuje dla niego moduły rozszerzeniowe działające w trybie Plug-and-Play. Mają się one pojawić w pierwszym kwartale bieżącego roku i będą wśród nich: moduł Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, moduł Bluetooth, wyświetlacz dotykowy TFT oraz moduł Gigabit Ethernet.

Jeśli chodzi o obsługiwane systemy operacyjne, to płytka pozwala uruchomić Windows Embedded Compact 7 oraz Linuksa opartego na opracowanej przez Texas Instruments dystrybucji Arago, dla którego przeznaczone jest Linux Ez SDK, dostępne w formie maszyny wirtualnej Virtualbox. Płytka ma fabrycznie zainstalowany system, a przykładowe oprogramowanie można pobrać z repozytorium udostępniane przez producenta.

SILICA podkreśla także, że płytka Pengwyn jest wyposażona w zoptymalizowany pod kątem układu Sitara AM 335x system zasilania.

Płytka kosztuje 69 Euro. Na stronach firmy SILICA dostępne będą schematy, a projekt jest traktowany jako referencyjny i można go bezpłatnie kopiować. Płytka spełnia normy EMC i nie wymaga dodatkowego ekranowania.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie produktowej.

Silica Warszawa: Avnet EM Sp. z o.o., ul. Marynarska 11, 02-674 Warszawa, tel.: 22 2565760, fax: 22 2565766, http://www.silica.com, e-mail:  warszawa@silica.com.

O autorze