(4) Mikrokontrolery MSP430: obsługa programatora i opcje emulatora wbudowanego w zestaw MSP-EXP430FR5739

Wgrywanie programu do pamięci FRAM

Mikrokontrolery MSP430 można programować korzystając ze środowiska IAR EW. Można również użyć przygotowanej przez TI  aplikacji „MSP430 Flasher”. Najnowsza wersję aplikacji „MSP430 Flasher” można pobrać ze strony. W trakcie kursu będziemy korzystać z oprogramowania w wersji 1.1.9.0 (do pobrania z działu downloads).

Plik wsadowy dla MSP430 możemy przygotować w środowisku IAR EW. W opcjach projektu (Project->Options) wybieramy pole Linker, następnie zakładkę Output. Zmieniamy format wyjścia z Debug information for C-SPY na Other.Następnie z listy dostępnych formatów plików wynikowych(Output format)wybieramy Intel-Extended. Ustawienia zatwierdzamy przyciskiem OK (rysunek 4).

 

Rys. 4. IAR EW – tworzenie pliku wynikowego programu (konfiguracja linkera)

Kompilujemy projekt (Project->Compile) i linkujemy pliki projektu (Project->Make). W folderze Debug/Exe tworzony jest plik wynikowy programu. Domyślna nazwa pliku jest identyczna jak nazwa projektu. Rozszerzenie pliku to a43.

W środowisku IAR EW mikrokontroler programujemy w następujący sposób. W zakładce Project wybieramy pole Dowload, a następnie z dostępnych opcji wybieramy Download file (rysunek 5).

 

Rys. 5. IAR EW - programowanie pamięci FRAM mikrokontrolera (krok 1)

Rys. 5. IAR EW – programowanie pamięci FRAM mikrokontrolera (krok 1)

Odnajdujemy plik z kodem wynikowym projektu (plik znajduje się w folderze Debug/Exe projektu i ma rozszerzenie .a43) oraz zatwierdzamy otwarcie pliku (rysunek 6).

 

Rys. 6. IAR EW - programowanie FRAM mikrokontrolera (krok 2)

 

Rys. 6. IAR EW – programowanie FRAM mikrokontrolera (krok 2)

Rozpoczyna się programowanie pamięci  mikrokontrolera MSP430 (rysunek 7).

 Rys. 7. IAR EW - programowanie pamięci FRAM mikrokontrolera (krok 3)

Rys. 7. IAR EW – programowanie pamięci FRAM mikrokontrolera (krok 3)

Programowanie pamięci programu w mikrokontrolerach MSP430 przy użyciu aplikacji MSP430 Flasher rozpoczynamy od pobrania z działu downloads paczki z plikami programu. Pliki programu zapisujemy na dysku komputera PC. Do folderu aplikacji kopiujemy plik z kodem wynikowym projektu. Nazwę pliku zmieniamy na in.a43, a następnie uruchamiamy plik wsadowy _MAKE.BAT (plik przygotowany i udstępniony przez autora – konfiguracja parametrów pracy aplikacji). Okno z plikami aplikacji MSP430 Flasher ilustruje rysunek 8.

Rys. 8. MSP430 Flasher - programowanie pamięci mikrokontrolera (krok 1)
 

Rys. 8. MSP430 Flasher – programowanie pamięci mikrokontrolera (krok 1)

Rozpoczyna się programowanie pamięci programu mikrokontrolera MSP430FR5739, pamięć jest najpierw kasowana, następnie do wgrywany jest do niej program zapisany w pliku in.a43. Po zakończeniu programowania sprawdzana jest poprawność zapisu programu w pamięci mikrokontrolera oraz włączane jest zasilanie mikrokontrolera MSP430FR5739 (rysunek 9).

 Rys. 9. MSP430 Flasher - programowanie pamięci mikrokontrolera (krok 2)

Rys. 9. MSP430 Flasher – programowanie pamięci mikrokontrolera (krok 2)

 

Do pobrania

O autorze