Aplikacje dla oscyloskopów Tektronix na platformę Android

Firma Tektronix, chcąc ułatwić pracę inżynierom używającym jej oscyloskopów, udostępniła trzy bezpłatne aplikacje przeznaczone dla urządzeń przenośnych pracujących z systemem Android, służące do zdalnej obserwacji i analizy wyników oraz sterowania pomiarami.

Pierwsza z aplikacji, Tektronix Oscillo Connect, pozwala na zdalne monitorowanie przebiegów i pomiarów wykonywanych przez podłączony do sieci Internet oscyloskop, na którym uruchomiony jest serwer gniazdek (socketów). Możliwe jest dodawanie pomiarów, rozpoczynanie i zatrzymywanie akwizycji, praca w trybie pojedynczej sekwencji i zmiana skali czasu. Aplikacja pozwala też na kontrolę powiększenia skali poziomej oraz pozycji i skali pionowej, ale tylko na zasadzie zmian parametrów wyświetlania.  Możliwe jest także pauzowanie wyświetlania bez zatrzymywania pracy oscyloskopu.

Druga z aplikacji, Tektronix Oscillo Analyzer, pozwala z kolei oglądać z różnym powiększeniem i analizować przebiegi zapisane w formacie CSV. Pliki można zapisywać na karcie pamięci smartfona, a maksymalna obsługiwana ich długość to 100 tys. próbek.

Ostatnia z aplikacji, Tektronix Oscillo Triggevent, ma szczególny potencjał oszczędzania czasu, pozwala bowiem na zdalne informowanie o występujących w czasie pomiaru zdarzeniach wyzwalających triggery, takich jak: błąd pomiaru czy przekroczenie zadanego zakresu, co przydatne jest szczególnie przy długotrwałych pomiarach. Aplikacja działa w tle i nie blokuje możliwości normalnego używania telefonu czy tabletu – w razie uruchomienia triggera wyświetlane jest powiadomienie. Zdarzenia można definiować samemu.

Aplikacje Tektronix Oscillo Connect i Tektronix Oscillo Triggevent wymagają systemu Android w wersji 2.3.3 lub wyższej, a Analyzer, wersji od 2.2 wzwyż. Największą popularnością cieszy się na razie Oscillo Connect, która odnotowała kilkaset ściągnięć.

Wszystkie trzy aplikacje można pobrać ze sklepu GooglePlay:

Tektronix Oscillo Connect,

Tektronix Oscillo Analyzer,

Tektronix Oscillo Triggevent.

Jedynym autoryzowanym serwisem i dystrybutorem firmy Tektronix w Polsce jest firma TESPOL www.tespol.com.pl , ul. Klecińska 125, 54-413 Wrocław, tel.: 71 783 63 60, 22 675 75 42.

O autorze