Pierwsza seria mikrokontrolerów z rdzeniem ARM Cortex-M4 od Toshiby

Firma Toshiba zapowiedziała rozpoczęcie produkcji mikrokontrolerów z rdzeniem ARM Cortex-M4. Nowa rodzina układów otrzymała nazwę TX04, a pierwszą należącą od niej serią jest TMPM440.

Na serię TMPM440 składają się dwa modele mikrokontrolerów: TMPM440F10XBG oraz TMPM440FEXBG. Różnią się one od siebie pojemnością pamięci. Pierwszy układ dysponuje 1024 kB pamięci Flash, natomiast drugi układ wyposażony został w 768 kB pamięci Flash. Zastosowana pamięć Flash to pamięć typu NANO FLASH, z którą rdzeń może komunikować się bez tak zwanych stanów oczekiwania (zero wait state), nawet podczas pracy z maksymalną częstotliwością. Pojemność pamięci RAM obu mikrokontrolerów jest taka sama i wynosi 80 kB.

Rdzeń ARM Cortex-M4 układów firmy Toshiba został wyposażony w moduł DSP do przetwarzania sygnałów oraz moduł FPU do obliczeń na liczbach zmiennoprzecinkowych. Maksymalna częstotliwość pracy rdzenia wynosi 100 MHz. Rdzeń jest wspomagany przez koprocesor PSC (Programmable Servo/Sequencer Controller).

Do wyposażenia mikrokontrolerów z serii TMPM440 należą peryferia analogowe (przetwornik A/C i C/A), interfejsy komunikacyjne (UART, I2C, SPI), układy licznikowe i czasowe (16- i 32-bitowe), peryferia systemowe (w tym moduł DMA) i inne zasoby takie jak porty wejścia/wyjścia i kontroler klawiatury.

Nowe mikrokontrolery firmy Toshiba mogą znaleźć zastosowanie w szerokiej gamie aplikacji. Jako przykładowe aplikacje producent podaje aparaty cyfrowe, sprzęt audio, sprzęt gospodarstwa domowego i systemy czujnikowe oraz detekcji.

Układy TMPM440F10XBG oraz TMPM440FEXBG są oferowane w obudowach typu TFBGA (o wymiarach 11 x 11 mm) z 289 wyprowadzeniami.

Mikrokontrolery mogą być zasilane napięciem z przedziału 2,7–3,6 V. Zarządzanie zużyciem energii jest możliwe poprzez zmianę częstotliwości pracy układu (dostępne są mnożniki od 1/2 do 1/16) oraz użycie trybów pracy: IDLE, STOP1 i STOP2.

Nie jest znana dokładna data dostępności nowych układów firmy Toshiba.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej firmy Toshiba.

O autorze