Samsung: plany rozwoju układów dla urządzeń mobilnych

Samsung: plany rozwoju układów dla urządzeń mobilnych

W czasie styczniowych targów CES prezes działu System LSI koreańskiego giganta dr Stephen Woo zaprezentował plany firmy na bieżący rok dotyczące nowych układów i podzespołów przeznaczonych dla urządzeń mobilnych, m.in. elastycznych wyświetlaczy YOUM.

Pierwszą z zapowiadanych nowości jest Exynos 5 Octa, pierwszy na rynku procesor implementujący technikę przetwarzania big.LITTLE firmy ARM. Ma on być ośmiordzeniowym następcą dostępnego już układu Exynos 5 Dual, który znalazł zastosowanie m.in. w Chromebooku i tablecie Nexus 10 firmy Google. Będzie wyposażony w cztery rdzenie ARM Cortex-A15 do obsługi zadań wymagających obliczeniowo i cztery Cortexy-A7 dla tych mniej wymagających.

Drugim, najbardziej spektakularnym, aspektem działalności firmy omawianym na tegorocznym CES była technologia wyświetlaczy. Wspominając wykorzystywany obecnie w Nexusach 10 ekran LCD o przekątnej 10.1 cala i rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli (300 dpi), który zużywa 75% energii wymaganej przez jego poprzedników, dr Woo ujawnił, że Samsung pracuje obecnie nad nowym modelem o tej samej przekątnej, mającym ograniczyć pobór energii o kolejne 25%. Tym, co wzbudzać może największe emocje mogą być jednak przedstawione w czasie prezentacji prototypy elastycznych wyświetlaczy z organicznych diod OLED. Diody te, nazwane YOUM, wykorzystują bardzo cienkie warstwy plastiku zamiast szkła, co czyni je nie tylko elastycznymi, ale też prawie uniemożliwia ich złamanie. Przedstawiony został zarówno samodzielny w pełni elastyczny ekran, jak i smartfon wyposażony w wyświetlacz tego typu, choć wykorzystujący jego możliwości w dosyć umiarkowanym stopniu, a także humorystyczny spot reklamowy promujący YOUM.

Trzecią gałęzią wśród nowości mają być energooszczędne pamięci dla centrów danych, a konkretnie dyski SSD i zaawansowane moduły DRAM. W tej dziedzinie nie ujawniono zbyt wielu konkretów, ale w wystąpieniu Dra. Woo wspomógł Trevor Schick, przedstawiciel HP, który wspomniał o udziale firmy Samsung w programie ProActive Insight Architecture Alliance (ProActive Insight Architecture), który zaowocował wspólnym projektem Smart Memory. Więcej szczegółów dotyczących projektów Green Memory Samusunga można znaleźć tu.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze