Najmniejszy na świecie mikrokontroler z rdzeniem ARM

Najmniejszy na świecie mikrokontroler z rdzeniem ARM

Projektowane przez producentów urządzenia elektroniczne powinny być zgodnie z oczekiwaniem klientów coraz bardziej funkcjonalne, a zarazem coraz mniejsze. Aby było to możliwe, producenci do budowy swoich urządzeń starają się wykorzystywać mikrokontrolery o możliwie małych gabarytach, które jednak dysponują odpowiednią dla aplikacji mocą obliczeniową, zasobami wewnętrznymi oraz cechują się energooszczędnością. Ostatnią odpowiedzią firmy Freescale na te potrzeby jest układ  KL02 (MKL02Z32CAF4R) – nowy model w rodzinie mikrokontrolerów Kinetis.

Według firmy Freescale KL02 to najmniejszy na świecie mikrokontroler z rdzeniem ARM. Układ jest oferowany w obudowie CSP (chip-scale package) o wymiarach zaledwie 1,9 x 2,0 mm, z 20 wyprowadzeniami.

Tak jak inne mikrokontrolery z rodziny Kinetis L, także układ KL02 oparty został na 32-bitowym rdzeniu ARM Cortex-M0+. Może on pracować z częstotliwością maksymalną 48 MHz. Na zasoby pamięci mikrokontrolera składa się pamięć Flash o pojemności 32 kB oraz pamięć SRAM o pojemności 4 kB. Do zasobów funkcjonalnych KL02 należą peryferia analogowe (12-bitowy przetwornik A/C, komparator analogowy), układy licznikowe, interfejsy komunikacyjne (2 x I2C, UART, SPI), porty wejścia/wyjścia, peryferia systemowe oraz blok zegarowy.

Mikrokontroler KL02 może być zasilany napięciem z przedziału 1,7 – 3,6 V. Układ został dostosowany do pracy w zakresie temperatur od –40 do +85oC.

Firma Freescale planuje rozpoczęcie dystrybucji próbek KL02 w marcu 2013 r. Masowa produkcja mikrokontrolerów rozpocznie się w lipcu 2013 r. Płytka uruchomieniowa Freedom (FRDM-KL02) z mikrokontrolerem KL02 oraz narzędzia projektowe również będą dostępne w lipcu 2013 r. Cena układów została ustalona na 0.75 USD za sztukę (dla zamówień w wysokości 100000 sztuk).

Więcej informacji można znaleźć na stronie www firmy Freescale.

Dystrybutorem Freescale w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

 

O autorze