Nowy odbiornik pomiarowy do badań EMC firmy Rohde & Schwarz

Nowy odbiornik pomiarowy do badań EMC firmy Rohde & Schwarz

Firma Rohde & Schwarz przedstawiła nowy odbiornik do testów kompatybilności elektromagnetycznej (EMC – Electro-Magnetic Compatibility) o nazwie ESRP EMI.

W zależności od modelu, przyrząd pozwala na badanie zakłóceń elektromagnetycznych (przewodzonych i promieniowanych) w paśmie częstotliwości od 10 Hz do 7 GHz (model ESRP7) lub od 10 Hz do 3.6 GHz (model ESRP3). Oprócz czułego odbiornika oba urządzenia wyposażone są w pełnowartościowy analizator widma.

ESRP EMI może działać w dwóch trybach. Szybszy tryb przeprowadza analizę w dziedzinie czasu opartą o transformatę Fouriera. Można go wykorzystać do badania krótkich zakłóceń występujących w specyficznych warunkach, np. przy starcie urządzeń. Tradycyjne, dokładne badanie kompatybilności elektromagnetycznej polegające na stopniowych zmianach badanych częstotliwości jest wolniejsze. Oba tryby zgodne są ze standardem CISPR 16-1-1.

Obsługa odbiornika jest prosta i intuicyjna. Kontrola urządzenia odbywa się za pomocą panelu dotykowego poprzez przejrzyście ustrukturyzowane menu. Dla ESRP EMI opracowane zostało dedykowane oprogramowanie o nazwie R&S ES SCAN EMI. Pozwala ono na sczytywanie i przetwarzanie pomiarów zapisanych na dysku wewnętrznym przyrządu. Odbiornik ESRP EMI można zasilać zarówno napięciem zmiennym jak i stałym. Druga opcja pozwala używać urządzenia poza laboratorium.

Odbiornik ESRP EMI przeznaczony jest dla producentów urządzeń elektronicznych chcących wykryć problemy z kompatybilnością elektromagnetyczną swoich produktów na wczesnych etapach projektu oraz do tzw. badań przedwstępnych (precompliance measurements). ESRP EMI jest “lekką”, o połowę tańszą wersją odbiornika ESR EMI (opisaliśmy go tutaj), który dedykowany jest do wykorzystania w laboratoriach przeprowadzających certyfikowane testy EMC.

Przedstawicielstwo Rohde & Schwarz w Polsce: ul. Al. Jerozolimskie 92, 00-807 Warszawa, tel: 22 337 64 97.

O autorze