LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

STM32L Value Line: nowe energooszczędne mikrokontrolery w ofercie STMicroelectronics

Zakres dopuszczalnych napięć zasilających mikrokontrolery Value Line jest nieco węższy niż dotychczas produkowanych STM32L i wynosi 1,8…3,6 VDC (1,65…3,6 VDC w standardowych STM32L), podobnie jest zakresem dopuszczalnych temperatur otoczenia podczas pracy: -40…+85oC (-40…+105oC w standardowych STM32L).

Producent zrezygnował z wyposażania nowych mikrokontrolerów w niektóre wyrafinowane bloki peryferyjne znane z „klasycznych” STM32L – jak choćby koprocesor kryptograficzny, czy wewnętrzny czujnik temperatury, a linie GPIO pozbawiono interfejsów umożliwiających bezpośrednią implementację na nich nastawników pojemnościowych. Nowe mikrokontrolery nie mają ponadto indywidualnego znacznika ID, zmniejszono także pojemność zestawu rejestrów Backup-RAM z 80 do 20 bajtów. Uproszczenia nie odbijają się negatywnie na funkcjonalności mikrokontrolerów, których podstawowym obszarem aplikacyjnym są tanie urządzenia zasilane bateryjnie, zwłaszcza że obsługują one aż siedem trybów oszczędzania energii. Są one niebagatelną pomocą dla programistów tworzących aplikacje dla mikrokontrolerów STM32L. Powodują one – co prawda – pewne ograniczenia wydajności lub funkcjonalności mikrokontrolera, pozwalając w zamian znacznie ograniczyć pobór energii.

 

 

Kolejnym uproszczeniem (wynikającym z prostszych – czyli tańszych – testów) zastosowanym w STM32L Value Line jest mniejsza, niż miało to miejsce w przypadku „klasycznych” STM32L, dokładność i stabilność częstotliwości generatorów taktujące HSI i MSI (w Value Line +/-10%). Producent prezentowanych mikrokontrolerów ograniczył także dopuszczalną katalogowo liczbę kasowań pamięci Flash (z 10 000 razy do 1000 razy), a także gwarantowana jej trwałość (z 30 lat @+85oC do 20 lat @+85oC). Podobne – z redakcyjnego przeglądu wynika, że głównie katalogowe! – ograniczenie dotknęło pamięci EEPROM, której zawartość w mikrokontrolerach STM32L Value Line może być modyfikowana do 100 000 razy (zamiast 300 000 dopuszczonych w STM32L).

 

 Rys. 3. Obszary fizycznej kompatybilności mikrokontrolerów STM32L i STM32L Value Line

Rys. 3. Obszary fizycznej kompatybilności mikrokontrolerów STM32L i STM32L Value Line

 

Poważną zaletą mikrokontrolerów STM32L Value Line jest ich fizyczna i logiczna zgodność z mikrokontrolerami STM32L w takich samych obudowach (rysunek 3), co w wielu przypadkach pozwala zmniejszyć koszt realizacji aplikacji bez konieczności przebudowy płytki drukowanej lub innych elementów sprzętowych urządzenia.

 

Tab. 2. Zestawienie supportu producenta dla mikrokontrolerów z grup STM32L i STM32L Value Line

Tab. 2. Zestawienie supportu producenta dla mikrokontrolerów z grup STM32L i STM32L Value Line 

 

 

Ze względu na chęć zminimalizowania cen mikrokontrolerów STM32L Value Line, producent zrezygnował z opracowywania dla nich zestawu typu DISCOVERY, nie będą wdrażane do produkcji inne zestawy uruchomieniowe dla tych mikrokontrolerów, zrezygnowano także z części supportu rynkowego (różnice w podejściu do klientów zestawiono w tabeli 2). Jest to działanie usprawiedliwione ze względu na ich kompatybilność ze standardowymi wersjami STM32L, dla których firma STMicroelectronics przygotowała dwa tanie zestawy: STM32L-DISCOVERY oraz M24LR-DISCOVERY – ten drugi zestaw służy także do pokazania możliwości dwuportowych (I2C i RF) pamięci EEPROM z serii M24LR (prezentacja na filmie).