Pomiarowy zestaw ewaluacyjny firmy Intersil oparty na płytce Freedom

Pomiarowy zestaw uruchomieniowy firmy Intersil oparty na płytce Freedom

Firma Intersil poszerzyła swoją ofertę o nowy zestaw ewaluacyjny, mający stanowić projekt referencyjny dla aplikacji wymagających pomiaru sygnałów o bardzo małych amplitudach, pochodzących z termopar i tensometrów. Zestaw, nazwany krótko „Thermocouple and Strain Gauge Reference Design”, wykorzystuje podzespoły pomiarowe Intersil oraz kompletną płytkę uruchomieniową z linii Freedom firmy Freescale z mikrokontrolerem Kinetis serii L.

Pomiarowa część zestawu obejmuje termoparę typu K z kompensacją zimnego złącza oraz obwód obsługujący tensometr. Napięcia z termopary przetwarzane są z pomocą wzmacniacza o zerowym dryfcie ISL28134, źródła odniesienia ISL21090, cyfrowego potencjometru ISL22317 oraz 24-bitowego przetwornika A/C sigma-delta ISL26102.

Obwód obsługujący tensometr, będący dodatkowym modułem zestawu jest rozwiązaniem mostkowym, pozwalającym na ekstrakcję sygnałów pomiarowych o niskich poziomach z sygnałów o składowej wspólnej rzędu 10 V i więcej. Wykorzystane zostały tu: wzmacniacz pomiarowy ISL28617, to źródło napięcia odniesienia ISL21090 oraz przetwornik ISL26102.

 

 

 

 

Służąca do obróbki wyników pomiaru i sterowania płytka uruchomieniowa FRDM-KL25Z wyposażona jest w 32-bitowy w mikrokontroler Kinetis L (MKL25Z128VLK4) z rdzeniem Cortex-M0+ i 128 kB pamięci Flash oraz 16 kB SRAM.

Temperaturę mierzoną przez termoparę można podglądać za pomocą programu demo na komputerze zasilającym platformę przez USB, w formie numerycznej lub graficznej. Błąd pomiaru jest ograniczony do +/-0,75%.

Całość ma formę dwóch płytek – „matki” i „córki” – i jest zasilana ze złącza mini USB na płytce Freescale Freedom, a uzyskane z niego 5 V jest obniżane za pomocą układu ISL80101 do 3,3 V, a następnie podwyższane do 12 V przez przetwornicę ISL97516. Pozostałe potrzebne poziomy napięcia (10 V, +/- 5 V) są generowane przez pompę ładunkową ICL7660 i stabilizator liniowy ISL80138.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie produktowej poświęconej temu zestawowi demonstracyjnemu.

O autorze