Płytka Arduino z modułem GSM/GPRS

Firma Arduino przedstawiła nową płytkę rozszerzeniową o nazwie “Arduino GSM Shield”. Z jej pomocą użytkownicy platformy Arduino mogą tworzyć aplikacje korzystające z usług sieci telefonii komórkowej, gdyż płytka wyposażona jest w moduł GSM.

Sercem “Arduino GSM Shield” jest moduł M10 produkowany przez firmę Quectel. Jest to czteropasmowy (850/900/1800/1900MHz) moduł GSM/GPRS, obsługujący najważniejsze protokoły sieciowe (m. in. TCP/IP i PPP) i pozwalający na transmisję danych z szybkością do 85,6 kb/s. Komunikacja z modułem M10 odbywa się za pomocą komend AT.

Aby ułatwić rozpoczęcie pracy z płytką, przygotowane zostało dla niej specjalne oprogramowanie w formie biblioteki programistycznej, która zawiera funkcje niezbędne do realizacji usług takich jak inicjowanie i odbieranie połączeń głosowych, wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych SMS oraz wykonywanie połączenia z siecią Internet przez GPRS.

Dzięki współpracy w firmą Telefónica, wraz z płytką dostarczana jest karta SIM, którą można aktywować na portalu BlueVia, korzystając z konta Arduino. Dzięki niej użytkownik może korzystać z uruchomionej przez firmę Telefónica specjalnej taryfy, zoptymalizowanej pod kątem transmisji danych na całym świecie. W Arduino GSM Shield można też umieścić dowolną inną kartę SIM, np. od krajowego operatora.

Płytka “Arduino GSM Shield” dostępna jest w dwóch wariantach: “A000043 Arduino GSM Shield” ze zintegrowaną anteną oraz “A000044 Arduino GSM Shield” z gniazdem na antenę zewnętrzną. Pierwszy model jest już dostępny w sprzedaży, drugi według zapewnień producenta ma być dostępny w przeciągu kilku tygodni. Koszt zakupu płytki wynosi od 61 do 69 Euro, w zależności od ilości zakupionych egzemplarzy.

Szczegółowe informacje dotyczące nowej płytki dostępne są na stronie www firmy Arduino.

O autorze