Marcin Nowakowski z firmy Sidus o wyzwaniach związanych z założeniem i prowadzeniem firmy inżynierskiej

uC: Jakie urządzenia prezentowaliście podczas targów?
M.N.: Na targach pokazywaliśmy aktualnie zrealizowane nasze urządzenia, czyli:
Płytka interfejsu RFID – jest to płytka developerska, pozwalająca na odczyt tagów w technologii UNIQUE o częstotliwości nośnej 125 kHz. Antena jest zintegrowana na PCB urządzenia, a jego konstrukcja bazuje na popularnym układzie EM4095. Zaletą naszego rozwiązania jest to, że może być zasilane zarówno z 3,3 V jak i 5 V, wyposażono je w interfejs cyfrowy do podłączenia mikroprocesora.
Uniwersalny programator ISP – uniwersalny programator USB z izolowanymi galwanicznie wejściami dla mikrokontrolerów STM32 oraz układów FPGA, który jest zgodny z ST-Link/V2 i interfejsem Xilinx USB JTAG Cable.
Bezdotykowy termometr z interfejsem Bluetooth – urządzenie zaprojektowane do zdalnego pomiaru temperatury ciała przy użyciu technologii IR. Interfejs radiowy Bluetooth pozwala na przesyłanie danych i ich rejestrację na komputerze. Oprogramowanie tworzone jest pod indywidualne zamówienie klienta.
Minikomputer z mikrokontrolerem STM32F407 – uniwersalny komputer jednopłytkowy wyposażony w układ FPGA z rodziny Spartan 6, interfejs ethernetowy 10/100, pamięć SRAM do 2 MB, pamięć SDRAM 32 MB, a także RTC z podtrzymaniem bateryjnym, RS232, USB. Dla tego komputera mamy przygotowane własne oprogramowanie bazujące na FreeRTOS, zawierające sterowniki opracowane przez Sidus.
Urządzenie do generacji Bitcoina – rekonfigurowalny system sprzętowy realizujący algorytmy ukierunkowane na „wydobywanie” monet sieciowej waluty Bitcoin. Zastosowaliśmy w nim dwa układy FPGA z rodziny Spartan 6, wypadkowa wydajność obliczeniowa każdego FPGA wynosi 400 MHash/sekundę, zarządzanie pracą urządzenia odbywa się za pomocą serwera sieciowego (do zarządzania wykorzystujemy protokoły FTP i HTTP), a dzięki elastyczności wynikającej z zastosowania rekonfigurowalnych struktur FPGA urządzenie może realizować także inne algorytmy, na przykład litecoin.
Trójfazowy miernik-analizator mocy – jest to przyrząd przeznaczony do pomiarów w sieci energetycznej: napięć, prądów, mocy, wyliczenia kątów przesunięcia fazowego, częstotliwości, współczynników CF, a także współczynnika mocy. Urządzenie wyposażono w wyświetlacz, funkcję oscyloskopu oraz rejestratora parametrów na karcie microSD. Zdalną komunikację z urządzeniem umożliwia interfejs ethernetowy, z obsługą protokołów HTTP i FTP.

Niektóre z urządzeń opracowanych przez firmę Sidus

 

uC: Z jakim przyjęciem spotkała się Wasza oferta na targach Embedded World 2013?
M.N.: Na tegorocznych targach mieliśmy jedno z najbardziej skromnych stanowisk. A mimo to z prawdziwą przyjemnością rozmawialiśmy z osobami, które kierowały się bezpośrednio do nas. Na targi przyjechaliśmy pokazać się nie wszystkim odwiedzającym, ale ukierunkowaliśmy się na osoby i firmy potencjalnie zainteresowane właśnie taką ofertą jak nasza. Ciepłe przyjęcie ze strony wielu takich osób, reprezentujących firmy m.in. z Niemiec, Szwecji, Danii, Irlandii czy Hiszpanii, było dla nas bardzo budujące. W zeszłym roku byłem na targach Embedded World jako odwiedzający i bardzo mi się one podobały, ale dopiero jako wystawcy mogliśmy się przekonać o ich prawdziwej sile. Dlatego dysponujemy już planami jak będzie wyglądać nasze stoisko w przyszłym roku.

uC: Co uważacie za mocne strony swojej oferty?
M.N.: Częściowo omówiłem to już w poprzednich punktach, krótko podsumuję:
– dysponujemy wiedzą i znajomością technologii na światowym poziomie,
– potrafimy kompleksowo realizować dedykowane projekty w krótkim czasie,
– mamy bardzo doświadczony zespół, złożony z ekspertów w swoich dziedzinach,
– jesteśmy konkurencyjni cenowo i jakościowo w stosunku do firm z Europy Zachodniej.

uC: Jakie macie najbliższe plany rozwojowe?
M.N.: Obecnie realizujemy dwa duże projekty, które pozwolą nam mocniej rozwinąć firmę. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że jesteśmy ciągle w fazie start-up i myślimy również o pozyskaniu dofinansowania. Obecnie rozmowy w sprawie dofinansowania przedsięwzięcia prowadzimy z Polską Fundacją Przedsiębiorczości.

uC: Jak oceniacie perspektywy działalności firm inżynierskich działających na rynku elektroniki w naszym kraju?
M.N.: Na targach przedstawiliśmy ofertę skierowaną do firm z Europy Zachodniej. Jednakże wszystkie nasze aktualne projekty były zlecone przez firmy z Polski. Uważamy, że perspektywa działalności firm inżynierskich w naszym kraju jest bardzo dobra, jednakże trzeba połączyć wiele czynników aby osiągnąć realny postęp. W naszym rozumieniu są to m.in.: dobry zespół fachowców, dobra organizacja, wsparcie osób pośredniczących oraz dofinansowanie, niezbędne do momentu pierwszych sprzedaży.

 

O autorze