Dwie nowe płytki dla mikrokontrolerów z rdzeniem ARM Cortex-M firmy Toshiba

Dwie nowe płytki z opartym na rdzeniu ARM Cortex-M mikrokontrolerem firmy Toshiba

Firma Toshiba poinformowała o dwóch nowych płytkach dla mikrokontrolerów z rdzeniem ARM Cortex-M z oferty producenta. Obie płytki dostarczane są razem z wgranym oprogramowaniem, co pozwala wykorzystać je od razu po zakupie. Oczywiście można ich także używać jako typowych platform ewaluacyjnych: do testowania własnego oprogramowania i sprzętu.

Płytka o nazwie SigmaBoard jest przygotowana do działania jako samodzielny sterownik silników bezszczotkowych (BLDC – Brushless DC) wykorzystujących napięcie do 36 V i prąd do 2 A. Elementy i układy elektroniczne umieszczone są po obu stronach płytki. Po stronie „analogowej” znajdują się wzmacniacze, obwody do pomiaru prądu, 50-miliomowe rezystory bocznikowe, komparatory i tzw. klucze mocy (low-side MOSFET). Strona ,,cyfrowa”, oprócz 32-bitowego mikrokontrolera TMPM373FWDUG z rdzeniem ARM Cortex-M3, zawiera układ do komunikacji z komputerem PC za pomocą złącza USB oraz pomocnicze diody LED. Płytka może współpracować z udostępnianym nieodpłatnie przez Toshibę oprogramowaniem komputerowym MotorMind, za pomocą którego użytkownik może przy pomocy graficznego interfejsu skonfigurować parametry pracy silnika. Więcej informacji o płytce SigmaBoard można znaleźć na stronie www firmy Toshiba.

Druga płytka, IAR KickStart Kit (TMP061-SK), stworzona we współpracy z firmą IAR Systems, wyposażona jest w mikrokontroler TMPM061FWFG, który jako pierwszy produkt Toshiby wykorzystuje rdzeń ARM Cortex-M0. Płytka została zaprojektowana z myślą o wykonywaniu pomiarów z wysoką precyzją. Mikrokontroler dysponuje w tym celu m.in. 24-bitowymi przetwornikami A/C typu sigma-delta. Ponadto płytkę wyposażono w wyświetlacz LCD, wbudowany programator, sprzętowy sterownik USB i szereg złączy i gniazd (JTAG, UART, BNC, USB). Dzięki współpracy z IAR Systems do zestawu ewaluacyjnego dołączone jest oprogramowanie IAR Embedded Workbench for ARM.

O autorze