LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Atollic TrueSTUDIO – wersja 4.0 już dostępna

Atollic TrueSTUDIO – wersja 4.0 już dostępna

Firma Atollic udostępniła nową, oznaczoną numerem 4.0, wersję swojego flagowego produktu TrueSTUDIO. Nowościami wprowadzonymi w TrueSTUDIO 4.0 są przede wszystkim obsługa kilku nowych rdzeni i rodzin mikrokontrolerów oraz poprawki w wykorzystywanym przez środowisko toolchainie GNU.

Pierwszym, na co warto zwrócić uwagę jest fakt, że nowa wersja środowiska firmy Atollic została poszerzona o możliwość współpracy z rdzeniami ARM Cortex-R4, R5 oraz R7. Rozszerzona została też obsługa rdzeni z serii Cortex-A – dotychczas TrueSTUDIO współpracowało tylko z układami opartymi na rdzeniach Cortex-A5, teraz obsługuje też Cortex-A7, A8, A9 i A15. Łącznie, środowisko firmy Atollic w wersji 4.0 może współpracować z ponad 1300 układami z rdzeniami ARM, w tym: ARM7, ARM9, Cortex-M0/M0+/M1/M3/M4, Cortex-R4/R5/R7 i Cortex-A5/A7/A8/A9/A15.

Oprócz nowych rdzeni, do gamy obsługiwanych układów docelowych dodanych zostało też kilka konkretnych rodzin produktów. Są wśród nich między innymi: rodzina mikrokontrolerów Infineon XMC1000 z rdzeniem Cortex-M0 oraz rodzina dwurdzeniowych mikrokontrolerów NXP LPC4xxx z rdzeniami Cortex-M0/M4. Jeśli chodzi o tę drugą, TrueSTUDIO 4.0 potrafi debugować oba rdzenie równolegle przy pomocy jednej instancji GUI debugera, co znacznie upraszcza debugowanie tych układów.

Pozostałe ulepszenia obejmują poprawki wprowadzone do platformy Eclipse i toolchainu GNU. Kompilator lepiej optymalizuje rozmiar kodu, a biblioteka uruchomieniowa (runtime library) także zajmuje mniej miejsca. Wersja 4.0 środowiska TrueSTUDIO jest też wyposażona we wprowadzoną już we wcześniejszych wersjach funkcjolaność fault analyzer, wyszukującą i podkreślającą fragment kodu, który spowodował błąd pracy systemu.

Nowa wersja środowiska firmy Atollic jest też wyposażona w debugowanie typu kernel-aware projektów opartych o system kolejkowania eTaskSync HCC Embedded (o debugowaniu w stylu kernel-aware pisaliśmy tutaj). TrueSTUDIO ma teraz stosowne widoki debugera pozwalające śledzić wewnętrzny stan eTaskSync, co ułatwia tworzenie projektów z jego udziałem.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie produktowej środowiska TrueSTUDIO.

Autoryzowanym dystrybutorem pakietu TrueSTUDIO w Polsce jest KAMAMI.pl.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!