LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Coraz więcej narzędzi dla mikroprocesorów Atmel SAMA5D3

Coraz więcej narzędzi dla mikroprocesorów Atmel SAMA5D3

Firma UBM Tech co roku poprzez ankietyzację wykonuje badanie i analizę rynku elektroniki. Ostatnie wyniki sondażu (z roku 2013) dostępne są tutaj. Jedno spośród pytań dotyczy kryteriów, jakimi kierują się firmy w procesie wyboru mikrokontrolera/mikroprocesora, który zostanie zastosowany w projekcie urządzenia elektronicznego. Zgodnie z odpowiedziami respondentów (slajd numer 59 na prezentacji), najważniejszym z kryteriów nie jest ani producent układu scalonego (13% odpowiedzi),  ani nawet sam układ scalony i jego architektura (42% odpowiedzi). Najważniejszym kryterium (45% odpowiedzi) jest tak zwany ekosystem układu scalonego, a więc narzędzia sprzętowe i programistyczne, oprogramowanie, wsparcie techniczne, itd.

Producenci mikrokontrolerów i mikroprocesorów są świadomi, jak duże znaczenie ma ekosystem dla odniesienia sukcesu przez oferowane przez nich produkty. Wychodząc naprzeciw temu oczekiwaniu ze strony klientów firma Atmel wraz z partnerami (ARM, Timesys, Express Logic i IAR Systems) poinformowała o rozszerzeniu ekosystemu dostępnego dla opartych na rdzeniu ARM Cortex-A5 mikroprocesorów z rodziny SAMA5D3 (pisaliśmy o nich szerzej tutaj).

Wśród udostępnianych przez firmę Atmel narzędzi można znaleźć między innymi programator/debuger SAM-ICE z interfejsem JTAG i SWD, oprogramowanie dla programatora SAM-BA, pakiet oprogramowania (biblioteki i sterowniki w postaci kodu źródłowego C wraz z przykładami użycia i dokumentacją html) oraz pliki BDSL (Boundary Scan Description Language). Istnieją też dedykowane dla SAMA5D3: dystrybucja systemu Linux z jądrem w wersji 3.6.9, port systemu Android 4.0, system Windows Embedded (wszystkie trzy dostępne tutaj) oraz system czasu rzeczywistego ThreadX przygotowany przez firmę Express Logic i zintegrowany z oprogramowaniem IAR Embedded Workbench. Ponadto można już kupić cztery różne zestawy ewaluacyjne z układem SAMA5D3. Każdy z nich wyposażony jest w inną wersję mikroprocesora (SAMA5D31, SAMA5D33, SAMA5D34, SAMA5D35). Dla zestawów dostępne są liczne programy demonstracyjne, pozwalające przetestować wszystkie peryferia układów SAMA5D3. Więcej informacji o narzędziach firmy Atmel dostępnych jest na stronie www producenta.

Firma ARM udostępnia dla układów SAMA5D3 zestaw narzędzi ARM Development Studio 5 (DS-5). Jest to oparte na Eclipse środowisko wyposażone między innymi w kompilator, debuger, symulator i analizator wydajności systemu.

Na stronie www firmy Timesys znajdują się informacje jak rozpocząć pracę z układami SAMA5D3 obejmujące np. konfigurację środowiska, dostosowanie systemu Linux, dodawanie frameworka Qt, używanie bezpłatnego, graficznego Qt SDK i wiele innych.

Dodatkowe informacje o układach SAMA5D3 i oferowanych dla nich narzędziach dostępne są na stronie www firmy Atmel.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!