LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Niespodzianki nie tylko z Chin – moduł Bluetooth z „bezprzewodową” anteną…

Przypadki podobne do prezentowanego w artykule były już nagłaśniane przez media, ale ponieważ co innego usłyszeć a co innego doświadczyć, postanowilismy wrócić do tematu, otwierając jednocześnie nowy dział w portalu MIKROKONTROLER.pl. Zapraszamy do współpracy!

Zaczęło się tak: szykując kolejny artykuł do publikacji w portalu MIKROKONTROLER.pl, tym razem na temat transmisji danych via Bluetooth, kupiliśmy na potrzeby redakcji jeden z najpopularniejszych, do tego sympatycznie niedrogi, interfejs (dongle) USB<->Bluetooth – jego wygląd po zdemontowaniu pokrywy obudowy pokazujemy na powyższym na zdjęciu.
Zgodnie z obietnicą umieszczoną „żywym” tekstem na obudowie spodziewaliśmy się nieco większego zasięgu transmisji radiowej ale okazało się, że uzyskiwane zasięgi nie przekraczały „normalnych”, co nie dało spokoju naszemu współpracownikowi, który testował możliwości modułu. Co prawda życie uczy, że stwierdzenie „up to” jest mało zobowiązujące, ale różnica pomiędzy deklarowanymi 150 metrami i uzyskiwanymi 2…3 metrami była zbyt duża, żeby nie spróbować dowiedzieć się z czego wynika. Ponieważ interfejs jest wyposażony – jak widać na zdjęciu – w efektowną, ruchomą antenę zewnętrzną sprawdzaliśmy czy jej pozycja nie ma wpływu na uzyskiwany zasięg, bo teoretycznie powinna mieć wpływ. Niestety, tymi sposobami nie udało się nam uzyskać poprawy zasięgu.

Szybko zapadła decyzja o zdemontowaniu obudowy i sprawdzeniu czy przyczyna problemów nie tkwi przypadkiem we wnętrzu dongle’a. Okazało się, że tkwi i nie tkwi… W zrozumieniu problemu pomoże powyższe zdjęcie: efektowna zewnętrzna antena jest plastikową atrapą, nie podłączoną do płytki drukowanej jakimkolwiek przewodem (czy choćby jego atrapą). Za pomocą prostej anteny wykonanej ze ścieżki na płytce drukowanej zasięgu deklarowanego na obudowie dongle’a nie da się – co oczywiste – uzyskać.

 

Domyślamy się, ze nasi Czytelnicy napotykają na podobne „rozwiązania”, „patenty” i „technologie”, postanowiliśmy więc utworzyć miejsce, w którym będziemy je – jako ostrzeżenie i rozrywkę – prezentować. Prosimy o przesyłanie na adres e-mail redakcji zdjęć i opisów, wszystkie opublikowane w portalu nagrodzimy książkami Wydawnictwa BTC.

 

Tagi: Bluetooth