Zaskakująca reklama mikrokontrolerów XMC1000 (Cortex-M0)

Nie przez przypadek zwykło się mawiać, że reklama jest dźwignią handlu. Trudno bowiem sobie obecnie wyobrazić osiągnięcie komercyjnego sukcesu jakiegoś produktu lub usługi bez udziału akcji promocyjnej w formie reklamy. Mimo że reklama nie jest formą lubianą przez większość odbiorców, to wyniki badań jednoznacznie pokazują, że potrafi ona przekonać do wyboru danego towaru. 

Pracownicy działów marketingu każdej firmy dobrze jednak wiedzą, że choćby produkty lub usługi były atrakcyjne, samo zaprezentowanie ich dużej grupie osób, nawet przy wykorzystaniu mediów, sukcesu może nie zagwarantować. Aby reklama była efektywna, najlepiej aby się czymś wyróżniała, zwracała na siebie uwagę np. była zaskakująca, śmieszna itp., co zwiększa szansę na to, że zapadnie w pamięci odbiorcy, powodując tym samym, że zapamięta on dany produkt lub usługę.

Jak się okazuje, w pomysłach na reklamę potrafią prześcigać się nie tylko np.  banki, producenci samochodów czy hipermarkety, ale również firmy oferujące układy elektroniczne. Przykładowo ciekawy pomysł na reklamę przedstawiła jakiś czas temu firma Texas Instruments tworząc bardzo widowiskowy film o płytce uruchomieniowej Stellaris Launchpad. Nietypowe podejście zastosowała również firma Farnell element14. W stworzonym przez nią filmie płytkę ewaluacyjną LPC4357-EVB reklamują dzieci. Bardzo interesujący jest również film firmy NXP reklamujący rodzinę mikrokontrolerów LPC800. Wykorzystano w nim kilka scen, w których młody inżynier przekonuje doświadczonego inżyniera o wyższości nowoczesnych rozwiązań nad rozwiązaniami sprawdzonymi, ale już mającymi za sobą lata świetności. 

Trudno stwierdzić, czy tak nietypowe reklamy są skuteczne, szczególnie w takim segmencie rynku jak układy elektroniczne. Wydaje się jednak, że wątpliwości nie ma firma Infineon, która zdecydowała się pójść jeszcze o krok dalej. W nowym filmie reklamującym rodzinę układów XMC1000 występuje urodziwa kobieta, która w rytm muzyki śpiewa piosenkę wychwalającą zalety tychże mikrokontrolerów. Więcej informacji o akcji promocyjnej można znaleźć tutaj.

O autorze