Petman – niezwykły robot-humanoid od Boston Dynamics

Petman - niezwykły robot-humanoid od Boston Dynamics

Dla wielu osób interesujących się najnowocześniejszymi technologiami, firma Boston Dynamics od dawno znana jest jako instytucja regularnie narzucająca nowe trendy w dziedzinie zaawansowanej mechatroniki, specjalizująca się w budowaniu dynamicznych robotów i oprogramowaniu symulującym zachowanie oraz sposoby poruszania się człowieka. Dzięki wsparciu DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), każdy projekt jest szczodrze finansowany i otoczony stałą opieką pracowników naukowych z MIT. Na sprawozdania z działań trzeba czekać długo, ale niemal każda publikacja postępów prac wprawia w osłupienie ludzi myślących dotychczas o filmach science-fiction jako o nierealnej przyszłości.

Po ogromnym sukcesie, jakim była pierwsza prezentacja BigDog’a (prace nad nim wciąż trwają), inżynierowie z B.D. postanowili pójść o krok dalej i – zamiast ograniczać się do animatroniki zwierząt – stworzyli swój pierwszy prototyp pełnowymiarowego humanoida. Projekt ochrzczono mianem „Petman”, a jego celem zostało testowanie kombinezonów ochronnych, zabezpieczających przed atakami chemicznymi.

Pierwsza prezentacja zaskoczyła internautów – „humanoid” składający się z samych nóg i obciążonego tułowia, miał za zadanie podążać przed siebie po specjalnej bieżni. Z pozoru proste zadanie komplikowały uderzenia i popchnięcia testujących, którzy próbowali zepchnąć robota z trasy – ten jednak zdołał utrzymać równowagę i kontynuował marsz.

 

 

Po udanych testach z prototypem, naukowcy z Boston Dynamics przebudowali konstrukcję, uwzględniając już tym razem większą część anatomii człowieka. Petman otrzymał od swoich twórców ruchomy tułów i ramiona. Zakres ruchu został znacznie zbliżony do ludzkiego, a większosć siłowników postanowiono zbudować w oparciu o pneumatykę, przez co robotowi nie zabrakło ani siły, ani dynamiki. Do kolejnej prezentacji – w 2011 roku – znów przygotowano ruchomą bieżnię, ale oprócz tego dodano także kilka ćwiczeń gimnastycznych.

 

 

Przed paroma dniami, dokładniej 5. kwietnia 2013 roku, internauci mieli okazję zobaczyć najnowsze dzieło naukowców z Boston Dynamics. Tym razem Petman zaskoczył nie tyle nowymi możliwościami, co swoim wyglądem. Okazało się, że konstrukcja po raz kolejny została przebudowana – wyposażono ją w jeszcze lepiej odwzorowaną mechanikę kończyn i tułowia człowieka oraz głowę. Zamiast błyszczącego metalu, konstrukcję okryto z wierzchu specjalnymi płytami, mającymi za zadanie imitowanie ludzkiej skóry. Ideą tych zmian była przede wszystkim możliwość testowania odzieży ochronnej w warunkach możliwie bardzo zbliżonych do rzeczywistych. Efektem jest robot, który porusza się i zachowuje w niezwykle „ludzki” sposób – potrafi maszerować, utrzymywać równowagę, tańczyć, robić przysiady, pocić się, emitować ciepło i… niepokojąco się rozglądać.

 

 

Boston Dynamics to niewątpliwie jedna z najbardziej niezwykłych instytucji zajmujących się nowoczesnymi technologiami na świecie. Serdecznie zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z ich pozostałymi projektami – informacje o nich możńa znaleźć na stronie internetowej oraz na kanale Youtube.pl.

O autorze