Multimetr laboratoryjny Picotest M3500A
Dodatkowe opcje pomiarowe
W opcjach konfiguracyjnych przyrządu M3500A można ustawiać szereg parametrów wpływających na przebieg pomiarów. Są to np.: filtr szumów – analogowy (tylko pomiary AC) lub cyfrowy (uśrednianie), rozdzielczość, oporność wejściowa DC (typowo 10 MW), zakres (ustawiany ręczenie), szybkość pomiarów (czas całkowania), wybór interfejsu wykorzystywanego przy pomiarach zdalnych. Miernik może pracować z wyzwalaniem własnym lub zewnętrznym. Gniazdo wejściowe (BNC) dla sygnału wyzwalania umieszczono na tylnej płycie przyrządu.
Użytkownicy przyrządów pomiarowych bardzo często korzystają z dodatkowych operacji matematycznych uruchamianych naciśnięciem dedykowanych przycisków. W mierniku M3500A zaimplementowano operacje: RITIO, %, Min/Max, NULL, Limits, MX+B, dB i dBm. Jak widać, możliwe są pomiary względne i różnicowe. Wyniki pomiarów względnych są wyrażane w procentach lub decybelach.
Atrakcyjną opcją jest pomiar LIMITS, w którym zastosowano okienkowy komparator wartości HI, LO. Po ustawieniu parametrów HI i LO w menu konfiguracyjnym tej opcji miernik sygnalizuje dźwiękiem przekroczenie zadanego zakresu. Opcja ta działa dla wszystkich mierzonych wielkości (napięcie, prąd, rezystancja, częstotliwość, temperatura).
Kolejną, dość specyficzną operacją matematyczną jest przeliczanie wyniku według formuły: Y=MX+B, w której Y jest wynikiem końcowym wyświetlanym na wyświetlaczu, M i B są zadanymi przez użytkownika parametrami, a X jest wartością zmierzoną.
Multimetr M3500A ma wbudowaną pamięć pozwalającą na zapamiętanie 2000 odczytów zorganizowaną na zasadzie bufora FIFO. Liczba danych zapisywanych do bufora jest ustawiana przez użytkownika, a dostęp do pamięci realizują przyciski STORE i RECALL.
Miernik M3500A jest przyrządem wysokiej klasy. Użytkownicy muszą mieć pewność, że uzyskują prawidłowe i wiarygodne wyniki pomiarów. W oprogramowaniu zawarto więc wewnętrzne procedury testujące i kalibracyjne.
Rozszerzenia sprzętowe
Możliwości miernika PICOTEST M3500A można rozszerzyć po zastosowaniu modułu 10-kanałowego skanera (fotografia 6). Urządzenie to udostępnia 10 dodatkowych wejść pomiarowych, konfigurowanych przez użytkownika. Skaner jest szczególnie przydatny w pomiarach automatycznych, ale można nim sterować także przez panel operatora na płycie czołowej przyrządu.
Fot. 6. Skaner 10-kanałowy
Zastosowanie miernika M3500A na zautomatyzowanych stanowiskach pomiarowych jest możliwe dzięki możliwości pełnego zdalnego sterowania przyrządem. Są do tego wykorzystywane polecenia przesyłane jako komendy tekstowe via zastosowany interfejs komunikacyjny. Komendy opisano dokładnie w dokumentacji. Są w niej również przykładowe procedury sterowania. Ciekawą własnością miernika M3550A jest możliwość sterowania nim za pośrednictwem makr bezpośrednio z arkusza kalkulacyjnego EXCEL. Rozwiązanie takie umożliwia użytkownikowi wykonywanie dokładnych analiz mierzonych wartości bez konieczności pisania własnych programów wysyłających komendy sterujące do przyrządu