Nowa platforma ewaluacyjna dla mikrokontrolerów firmy Atmel

Nowa platforma ewaluacyjna dla mikrokontrolerów firmy Atmel

Tanie płytki uruchomieniowe z mikrokontrolerem lub układem FPGA to narzędzia sprzętowe cieszące się dużą popularnością wśród inżynierów elektroników. Z tego powodu wielu producentów układów scalonych rozszerza swoją ofertę o tego typu narzędzia. Prekursorem w tej dziedzinie była firma ST Microelectronics, która wprowadziła do sprzedaży serię płytek STM32/STM8 Discovery. W jej ślady poszły takie firmy jak Texas instruments (płytki LaunchPad dla mikrokontrolerów MSP430, C2000 i Stellaris/Tiva), Freescale (płytki Freedom dla mikrokontrolerów Kinetis), Infineon (płytki Relax Kit i Boot Kit dla mikrokontrolerów XMC4000 i XMC1000) czy Lattice Semiconductor (płytka iCEblink40-HX1K dla układów FPGA iCE40). W swoim czasie również firma Atmel zaprezentowała tanie płytki uruchomieniowe o nazwie Xplained, które przeznaczone są dla mikrokontrolerów AVR i SAM4. Teraz producent ten idzie o krok dalej przedstawiając nową grupę produktów o nazwie Xplained Pro. Rozwiązanie to można nazwać platformą sprzętową, gdyż składa się ono nie tylko z grupy płytek uruchomieniowych, ale też grupy kompatybilnych z nimi płytek rozszerzeniowych.

Grupę płytek uruchomieniowych tworzą trzy modele: SAM4S Xplained Pro z mikrokontrolerem SAM4SD32, SAM4L Xplained Pro z mikrokontrolerem SAM4LC4  oraz ATmega256RFR2 Xplained Pro z mikrokontrolerem ATmega256RFR2. Każda z płytek ma zbliżoną konstrukcję. Elementy obecne na wszystkich płytkach (oprócz mikrokontrolera) to: dwa przyciski (reset i użytkownika), dioda LED użytkownika, programator/debuger, dwa gniazda USB (jedno dla programatora/debugera, drugie dla komunikacji mikrokontrolera), złącze pomiaru prądu oraz złącza rozszerzeniowe. Dodatkowo każda płytka wyposażona jest w pewną grupę indywidualnych komponentów.

Do grupy płytek rozszerzeniowych należą cztery modele. Płytka I/O1 Xplained Pro udostępnia czujnik oświetlenia, czujnik temperatury, diodę LED (sterowaną sygnałem PWM) i gniazdo na kartę pamięci microSD. Na płytce OLED1 Xplained Pro umieszczono wyświetlacz OLED, trzy przyciski i trzy diody LED. Na płytce SLCD1 Xplained Pro zintegrowano 96-segmentowy wyświetlacz LCD. Płytka PROTO1 Xplained Pro oferuje obszar do prototypowania.

Oprogramowanie dla platformy Xplained Pro można tworzyć przy wykorzystaniu pakietu Atmel Studio. Co ciekawe, środowisko to automatycznie wykrywa jakie płytki (uruchomieniowa i rozszerzeniowe) zostały podłączone do komputera. Jest to możliwe, gdyż każda płytka ma swój identyfikator. Mechanizm autorospoznawania płytek pozwala na natychmiastowy dostęp do potrzebnej dokumentacji i materiałów oraz przyspiesza rozpoczęcie pracy z platformą.

Płytki można nabyć w sklepie internetowym firmy Atmel. Płytki oferowane są pojedynczo lub w grupach – jako zestawy. W zależności od liczby i rodzaju płytek koszt zakupu może wynosić od 18 do 109 USD (więcej informacji o cenach dostępnych jest tutaj).

Bardziej szczegółowe informacje o płytkach Xplained Pro można znaleźć na stronie www firmy Atmel.

O autorze