Piąta wersja pakietu narzędzi programistycznych Keil MDK-ARM

Piąta wersja pakietu narzędzi programistycznych Keil MDK-ARM

Firma ARM zapowiedziała udsotępnienie kolejnej, oznaczonej numerem 5 wersji pakietu narzędzi programistycznych MDK-ARM.

Środowisko MDK-ARM w wersji 5 podzielone zostało na rdzeń (Core) i pakiety programowe (Software Packs). Rdzeń obejmuje wszystkie narzędzia projektowe, w tym: IDE, kompilator i debuger. Pakiety są natomiast instalowane i aktualizowane na życzenie poprzez specjalny Packet Installer i zawierają komponenty programowe oraz narzędzia i sterowniki do obsługi konkretnych mikrokontrolerów. Środowisko MDK-ARM 5 wyświetla wszystkie dostępne dla danego mikrokontrolera pakiety, z których można wybrać te potrzebne w danym projekcie. Rozwiązanie takie ma ułatwić pracę z coraz bardziej rozbudowanymi mikrokontrolerami, dzięki możliwości tworzenia specyficznego dla danego mikrokontrolera i projektu środowiska projektowego z gotowych komponentów.

Dalsze ułatwienie pracy ma zapewnić dokumentacja dopasowująca się do kontekstu oraz edytor kodu, wyposażony na wzór edytorów dla języków wysokiego poziomu w uzupełnianie i automatyczną analizę składni.

Środowisko MDK-ARM dostępne jest w czterech edycjach, spośród których MDK-Professional jest wyposażona w pełen zestaw pakietów programowych typu middleware. Obejmuje on obsługę sieci TCP/IP, standardu komunikacji USB (device i host), systemu plików dla pamięci Flash oraz interfejsu CAN. Wspólnym dla wszystkich edycji pakietem middleware’owym jest system czasu rzeczywistego RTX, wykorzystujący API CMSIS-RTOS.

Elementem środowiska MDK-ARM 5 jest debuger wyposażony w rozbudowane możliwości analizy, w tym wykorzystanie buforów MTB (Micro Trace Buffer) i ETB (Embedded Trace Buffer), dostępnych poprzez JTAG i SWD. Dogłębną weryfikację kodu zapewnia moduł analizy wykorzystujący mechanizm CoreSight, wbudowany w mikrokontrolery z rdzeniami ARM Cortex-M.

Nowa wersja pakietu Keil MDK-ARM będzie dostępna od czerwca 2013 r.

Szczegółowe informacje na temat MDK-ARM można znaleźć na stronie produktowej pakietu.

O autorze