Projekt open-source miniaturowego quadcoptera

Projekt open-source miniaturowego quadcoptera

Szwedzka firma Bitcraze zaprojektowała quadcopter, który jest oferowany jako zestaw do samodzielnego montażu. Crazyflie, bo taka jest jego nazwa, cechuje się bardzo małymi gabarytami i wagą (odpowiednio 9 x 9 cm i 19 g), co sprawia, że jest on jednym z najmniejszych dostępnych na rynku rozwiązań tego typu.

Kompletny zestaw składa się z pewnej grupy komponentów, które użytkownik musi ze sobą połączyć. Są to przede wszystkim: płytka PCB będąca sterownikiem quadcoptera, bateria, silniki oraz śmigła. Dodatkowo zestaw zawiera klucz (tzw. dongle) USB o nazwie Crazyradio 2,4 GHz pozwalający na kontrolę ruchu quadcoptera z poziomu komputera.

Układem sterującym quadcopterem jest mikrokontroler STM32F103CB, który dysponuje 128 kB pamięci Flash i 20 kB pamięci SRAM. Do komunikacji radiowej wykorzystano układy nadawczo-odbiorcze nRF24LU1+ firmy Nordic Semiconductor.

Bitcraze to projekt typu open-source. Dzięki temu użytkownik ma nie tylko wgląd w pełną dokumentację quadcoptera (w tym np. schemat elektryczny), ale również ma dostęp do oprogramowania urządzenia w postaci kodu źródłowego. Oprogramowanie zostało tak przemyślane, aby można je było łatwo modyfikować i usprawniać. Programowanie i debugowanie znajdującego się na płytce quadcoptera mikrokontrolera STM32 można przeprowadzić z wykorzystaniem złącza JTAG.

Zestaw z quadcopterem oferowany jest w dwóch wariantach. W pierwszym wariancie, kosztującym 149 USD, quadcopter korzysta z dwóch czujników MEMS pozwalających na określenie położenia przestrzennego quadcoptera i jego kontrolę: trójosiowego żyroskopu oraz  trójosiowego akcelerometru. W drugim wariancie, wycenionym na 179 USD, w quadcopterze zamontowano dodatkowo wysokościomierz i magnetometr.

Bateria, w którą wyposażony jest Crazyflie, w celu minimalizacji masy, ma pojemność jedynie 170 mAh, co wystarcza na 7-minutowy lot. Jej ładowanie przez przewód Micro-USB (w planach są już wersje z ładowarką indukcyjną) zajmuje ok. 20 minut.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www firmy Bitcraze oraz na stronie wiki projektu.

O autorze