Cadence wykupuje biznes IP firmy Evatronix

Cadence Design Systems, producent popularnych rozwiązań do projektowania płytek PCB i układów scalonych (pakiet Allegro), zapowiedział wykupienie od polskiej firmy Evatronix jej działu zajmującego się projektowaniem bloków IP (Intellectual Property), wraz z całym portfolio dotychczasowych projektów i zespołem inżynierów.

Firma Evatronix zaczęła produkcję bloków IP od swojej wersji rdzenia 80C51, która pojawiła się w 1997 roku. Od tamtego czasu jej inżynierowie opanowali tę architekturę do perfekcji, a firma wprowadziła na rynek trzy generacje tych rdzeni. Wśród rdzeni trzeciej generacji można znaleźć zarówno szybki rdzeń R8051XC2, jak i najmniejszy na rynku rdzeń T8051. W okresie swojego istnienia, Evatronix był dostawcą bloków IP dla prawie 600 klientów.

Tym, co prawdopodobnie najbardziej zainteresowało amerykańskiego nabywcę w ofercie Evatronix są jednak rozwiązania IP obejmujące: kontrolery USB 2.0 i 3.0, sterowniki wyświetlaczy, interfejsy MIPI (SLIMbus) oraz kontrolery pamięci nieulotnych (NAND Flash, SD/SDIO/MMC, ATA), które stanowią dobre uzupełnienie dla portfolio Cadence. Kontrolery Evatronix w połączeniu z modułami PHY firmy Cadence dają możliwość realizacji kompletnych rozwiązań interfejsowych IP, obejmujących sterownik, PHY, moduł weryfikacyjny i zestawy integracyjne.

Warto wspomnieć, że w ofercie Evatronix można też znaleźć inne moduły multimedialne audio i video (m.in. JPEG, PANTA, I2S, SPDIF), moduły Ethernet MAC oraz pojedyncze modele zamienników mikrokontrolerów Motoroli czy Z80.

Przejęcie zostanie sfinalizowane najprawdopodobniej do końca drugiego kwartału 2013 r. Szczegóły finansowe transakcji nie zostały ujawnione, wiadomo tylko, że około 60 inżynierów ma przejść z Evatronixu do Cadence.

Cadence próbuje zdobyć mocną pozycję na rynku rozwiązań IP poprzez serię przejęć, jakich dokonał w ostatnich miesiącach – za 350 milionów dolarów kupił firmę Tensilica, przejął zespół inżynierów zajmujących się systemami SerDes od firmy PMC-Sierra, a kilka dni temu otrzymał zgodę rządu Indii na zakup Cosmic Circuits.

O autorze