Platforma referencyjna inteligentnego licznika energii z mikrokontrolerem Renesas RX21A

Platforma referencyjna inteligentnego licznika energii z mikrokontrolerem Renesas RX21A

Firma Renesas Electronics opracowała kompletną platformę referencyjną inteligentnego licznika energii (smart meter).

Część sprzętowa platformy to płytka oparta na 32-bitowym mikrokontrolerze z serii RX21A. Mikrokontroler ten dedykowany jest do wykorzystania w różnego rodzaju przyrządach pomiarowych. W układzie zintegrowano między innymi zaawansowane peryferia pomiarowe, w tym 24-bitowy przetwornik A/C, komparatory i wzmacniacz o konfigurowalnym wzmocnieniem (do 64 razy), jak również peryferia komunikacyjne (interfejs I2C, UART i SPI) i peryferia bezpieczeństwa (między innymi Watchdog, moduł szyfrujący, blok do obliczania CRC, mechanizmy diagnostyczne). Wbudowane zasoby pozwalają na zmniejszenie liczby komponentów projektowanego rozwiązania i zarazem obniżenie kosztu produktu końcowego.

Licznik umożliwia realizację pomiaru sygnału 230 V o częstotliwości 50-60 Hz od 100 mA do 100 A. Dokładność pomiaru jest zgodna z normą IEC62053-22 oraz ANSI C12.20, z dokładnością 0,5 % i z normą pomiaru mocy biernej IEC6205 w klasie 2.

Wykorzystany pakiet bibliotek pomiarowych pozwala na precyzyjny pomiar prądu i napięcia, a także mocy czynnej i biernej w każdej fazie oraz mocy całkowitej i mocy harmonicznych w każdej fazie. Dostępne są też funkcje mierzące jakość mocy, takie jak spadki napięcia. Transmisja danych odbywa się poprzez port optyczny w standardzie IEC62056-21 (znanym również pod nazwą IEC1107) i izolowany port USB (wirtualny port COM). Graficzny interfejs użytkownika pozwala na łatwą obsługę licznych funkcji. Inne funkcje obejmują między innymi komunikację przez sieć zasilania (PLC – Power Line Communication) za pośrednictwem programowalnego modemu obsługującemu wiele standardów, w tym OFDM PRIME oraz G3.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie www firmy Renesas Electronics.

Dystrybutorem Renesas w Polsce jest firma MSC Polska Sp. z o.o., ul. Zawiszy Czarnego 12/3, 44-100 Gliwice, tel.: 32 3 30 54 50, fax: 32 3 30 54 52, www.msc-ge.pl, email: Gliwice@msc-ge.com.

O autorze