Platforma demonstracyjno-ewaluacyjna dla systemów oświetlenia LED sterowanych przez sieć zasilania

Firma Avnet Memec zaprezentowała nowy zestaw o nazwie „Lighthouse”. Zestaw ten składa się z płytek, które zbudowane zostały w oparciu o zintegrowany kontroler oświetlenia LED firmy Renesas oraz rozwiązania komunikacji przez sieć zasilania (PLC – powerline communication) firmy Echelon. To połączenie stanowi doskonałą platformę umożliwiającą projektowanie i testowanie systemów oświetlenia sterowanego przez sieć zasilania. Możliwe zastosowania obejmują oświetlenie pomieszczeń, wyświetlacze sklepowe, oświetlenie awaryjne, jak również oświetlenie architektury i zewnętrzne.

Na pojedynczej płytce zestawu znajduje się dedykowany do zastosowania w aplikacjach oświetlanie mikrokontroler Renesas RL78/I1A. Układ ten został wyposażony w peryferia ułatwiające sterowanie oświetleniem LED. Przykładowo mikrokontroler RL78/I1A jest w stanie generować sygnał PWM z rozdzielczością do 0,98 ns, umożliwiający precyzyjną kontrolę przyciemniania i tonowanie kolorów. Dodatkowo programowalny wzmacniacz (PGA) pozwala wzmocnić sygnał na wejściu przetwornika A/C do 32 razy. Służy on do precyzyjnego pomiaru prądu diody LED. Ponadto mikrokontroler obsługuje systemy komunikacji oświetlenia DALI oraz DMX512.

Zestaw demonstracyjny „Lighthouse” dostarczany jest z dedykowanym oprogramowaniem realizującym komunikację i kontrolę oświetlenia LED. Dzięki temu platforma jest gotowa do działania i testowania od razu po rozpakowaniu i podłączeniu do napięcia zasilania. Dodatkowo gotowe oprogramowanie pozwala znacząco skrócić czas projektowania systemu.

O autorze