Rozszerzenie z czujnikami MEMS dla płytki Freedom

Rozszerzenie z  czujnikami MEMS dla płytki Freedom

Firma Farnell element14 zaprezentowała płytkę rozszerzeniową dedykowaną dla płytki uruchomieniowej Freedom z mikrokontrolerem Kinetis. Płytka otrzymała nazwę „Xtrinsic Sensor Board” i została wyposażona w trzy czujniki MEMS z rodziny Xtrinsic firmy Freescale.

Pierwszym zastosowanym na płytce czujnikiem jest układ MPL3115. Jest to czujnik ciśnienia atmosferycznego. Dodatkowo MPL3115 pozwala mierzyć wysokość nad poziomem morza oraz temperaturę. Drugim użytym czujnikiem jest układ MAG3110. Jest to 3-osiowy magnetometr. Trzecim wykorzystanym czujnikiem jest układ MMA8491Q – 3-osiowy akcelerometr.

Odczyt danych i konfiguracja czujników odbywa się za pomocą interfejsu komunikacyjnego I2C. Linie interfejsu komunikacyjnego, linie zasilania (3,3 V, masa) oraz dodatkowe linie czujników są połączone ze złączem sygnałowym, za pomocą którego płytkę „Xtrinsic Sensor Board” można bezpośrednio połączyć z płytką Freedom. Rozmiary płytki „Xtrinsic Sensor Board” to 53,34 x 25,14 mm.

Dla płytki „Xtrinsic Sensor Board” przygotowane zostało dedykowane oprogramowanie. Za jego pomocą, po dołączeniu platformy zbudowanej z płytek Freedom i Xtrinsic Sensor Board” do komputera, możliwe jest za pomocą terminala komputerowego odczytanie wartości parametrów mierzonych przez czujniki.

Płytka „Xtrinsic Sensor Board” oferowana w komplecie z płytką Freedom (model FRDM-KL25Z). Koszt zakupu zestawu to 26,99 USD. Produkt dostępny jest w sklepie Farnell element14.

O autorze