Inteligentny zegarek z dwoma mikrokontrolerami firmy Atmel

Inteligentny zegarek z dwoma mikrokontrolerami firmy Atmel

W serwisie Kickstarter zamieszczony został projekt inteligentnego, energooszczędnego zegarka, którego serce stanowią mikrokontrolery firmy Atmel: SAM4S i AVR. Zegarek, albo jak wolą niektórzy smartwatch, wyposażony jest w wyświetlacz o rozdzielczości ekranu 128 x 128 pikseli, moduł Bluetooth i zestaw czujników. Urządzenie jest wodoszczelne i ładowane bezprzewodowo w systemie Qi. Produkt nosi nazwę AGENT.

AGENT może łączyć się przez Bluetooth ze smartfonem (iPhone 4S i wyższe, Android 2.3+ i Windows 8), stanowiąc poręczny interfejs do aplikacji działających na urządzeniu (takich jak choćby odtwarzacz muzyki), a także wyświetlając powiadomienia i przypomnienia. Zegarek może też wibracją powiadomić użytkownika o tym, że zapomniał o smartfonie, zostawiając go gdzieś. Smartwatch pozwala też uruchamiać dedykowane aplikacje, które mogą się łączyć nie tylko ze smartfonami czy monitorami tętna (używanymi przy treningach), ale też z urządzeniami nowej generacji używającymi Bluetooth Low Energy, takimi jak automatyczne zamki do drzwi.

Ten ciekawy projekt został zrealizowany połączonymi siłami firmy Secret Labs, specjalizującej się w budowie systemów elektronicznych i House of Horology, która tworzy nowoczesne zegarki. Jak twierdzą pomysłodawcy, AGENT jest rozwiązaniem pojawiających się do tej pory w inteligentnych zegarkach problemów z żywotnością baterii, które były rozwiązywane poprzez ograniczanie funkcjonalności zegarków i uruchamianych na nich aplikacji.

Niskie zużycie energii, przy zachowaniu mocy obliczeniowej, zostało osiągnięte dzięki zastosowaniu mikrokontrolera z serii SAM4S z rdzeniem Cortex-M4. Pobiera on w stanie uśpienia tylko 33 µA, a aby mógł pozostać w tym stanie jak najdłużej, wszystkie podstawowe funkcje są realizowane przez mniejszy, jeszcze bardziej energooszczędny układ tinyAVR. AGENT może pracować bez ładowania 7 dni, przy wykorzystywaniu łączności Bluetooth. W trybie bez łączności bateria wystarcza na 30 dni.

Jeśli chodzi o wygodę programistów, to twórcy AGENTa wyposażyli go w środowisko uruchomieniowe oparte na Framework .NET, które zarządza pracą aplikacji, dbając o spójność pamięci, zapobieganie zakleszczeniom i obsługując wyjątki. Zostało ono zoptymalizowane pod katem tego konkretnego projektu i pozwala na pisanie programów zdarzeniowo, z użyciem wielu wątków, a przy tym jest w pełni kompatybilne z popularnym środowiskiem Visual Studio.

Specyfikacja AGENTa jest obszerna, a zdjęcia prototypu oraz pełen opis projektu można znaleźć na jego stronie w portalu Kickstarter.

Serwis Kickstarter, gdzie zamieszczony został projekt zegarka Agent, to portal działający zgodnie z ideą crowdfundingu. Crowdfunding, a więc finansowanie społecznościowe, to forma zbierania kapitału na przedsięwzięcia społeczne i biznesowe od Internautów. Kickstarter, który jest największym i najbardziej popularnym portalem umożliwiającym takie zbiórki do czerwca 2012 pozwolił na realizację ponad 30 tysięcy projektów, przy łącznej kwocie wpłat wynoszącej 381 milionów dolarów. Opisywany zegarek AGENT zebrał już ponad 900 tysięcy dolarów, co jest wynikiem imponującym, zwłaszcza że deklarowany przez jego pomysłodawców cel wynosił 100 tys.

O autorze