LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Sprzęt pomiarowy

Generatory arbitralne rodziny AWG70000

Generowanie przebiegów cyfrowych z analogową dokładnością

W typowych generatorach sekwencji cyfrowych nie ma zwykle możliwości ingerowania w analogowe szczegóły przebiegu wyjściowego, takie jak: czasy narastania i opadania zboczy, precyzyjnie dobierane poziomy stanów logicznych, oscylacje, zwisy grzbietów impulsów itp. Możliwości takie są ograniczone nawet w większości zwykłych generatorów arbitralnych, w których sygnał cyfrowy jest reprezentowany jako przebieg prostokątny.

Regulacja parametrów jest wtedy ograniczona zwykle do czasów narastania i opadania, częstotliwości, współczynnika wypełnienia i amplitudy. Zwykle jednak przebieg wyjściowy nie odpowiada rzeczywistemu przebiegowi cyfrowemu, jaki spotykamy w urządzeniach. Generatory AWG70000 wprowadzają w tym względzie zupełnie nową jakość, bowiem przebieg cyfrowy jest w nich traktowany jak analogowy, z dokładnością do najdrobniejszych jego szczegółów (rysunek 3). Zastosowanie techniki syntezy sygnałów umożliwia uwzględnianie wszystkich zjawisk związanych z generacją i przesyłaniem nawet złożonych strumieni danych cyfrowych w naturalnym środowisku z zachowaniem pełnej kontroli nad symulowanymi zakłóceniami w zakresie przepływności do 12,5 Gb/s.

 

Rys. 3. Przebieg cyfrowy z deemfazą dodaną w generatorze AWG70000 z programem SerialXpress 

Rys. 3. Przebieg cyfrowy z deemfazą dodaną w generatorze AWG70000 z programem SerialXpress

 

Generowanie przebiegów za pomocą pakietu SerialXpress umożliwia uwzględnianie wielu typowych zakłóceń sygnałów cyfrowych. Są to m.in.: jitter (losowy, okresowy, sinusoidalny), szum, pre- i deemfaza, zakłócenia szerokości impulsów, interferencja międzysymbolowa (ISI), efekty Spread Spectrum Clocking (SSC). W pakiecie SerialXpress zawarto kilka podstawowych przebiegów wykorzystywanych w wielu współcześnie wykorzystywanych urządzeniach i interfejsach (np. SATA, Display Port, SAS, PCI-E, kanały światłowodowe).

 

Zdalne sterowanie

Generatory AWG70000 są przystosowane do zdalnego sterowania z poziomu przeglądarki internetowej. Jest to możliwe po zastosowaniu interfejsu LXI Web. Wprowadzenie IP urządzenia w polu adresowym przeglądarki otwiera możliwość konfiguracji przyrządu oraz obserwowania jego stanu. Wszystkie wykorzystywane do tego komendy są wymienione w specyfikacji LCI Class C.

 

Podsumowanie

Powstanie generatorów rodziny AWG70000 nie byłoby możliwe bez zastosowania najbardziej zaawansowanych, dostępnych obecnie technologii. Należy też pamiętać, że konstrukcja tych przyrządów jest oparta na bardzo skomplikowanej teorii, którą na etapie projektowania urządzeń należało wielokrotnie weryfikować, przybliżając tym samym do praktyki. Wymaganym do takich zadań zapleczem naukowo-badawczym dysponuje zaledwie kilku producentów, wśród nich jest Tektronix. Wszystko to przekłada się oczywiście na wysoką cenę wyrobów, ale jest ona adekwatna do możliwości i korzyści wynikających ze stosowania tych urządzeń. Mamy tu swego rodzaju sprzężenie zwrotne. Dysponując generatorami takimi jak AWG70000 producenci systemów telekomunikacyjnych, urządzeń radiolokacyjnych itp. będą mogli konstruować nowe generacje swoich urządzeń, jeszcze bardziej wydajnych, o jeszcze lepszych  cechach funkcjonalnych. I za jakiś czas okaże się, że rodzina AWG70000 będzie zbyt słaba i trzeba będzie myśleć o nowych rozwiązaniach. Prawdopodobnie zresztą proces ten jest już realizowany, choć na dzień dzisiejszy generatory AWG70000 należą do urządzeń z absolutnie najwyższej półki.

Jarosław Doliński jest absolwentem Wydziału Elektroniki na Politechnice Warszawskiej. Pracował w Przemysłowymi Instytucie Telekomunikacji oraz Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, gdzie zajmował się konstruowaniem urządzeń transmisji danych. Współpracował z Zakładem Urządzeń Teatralnych m.in. w zakresie konstrukcji interkomów teatralnych i urządzeń dla inspicjentów. Brał także udział w pracach projektowych rejestratorów urządzeń wiertniczych i elektroniki montowanej na żurawiach mobilnych. Obecnie prowadzi firmę zajmująca się konstruowaniem i produkcją urządzeń elektronicznych dla rehabilitacji i wspomagania treningu sportowego. Jest autorem czterech książek poświęconych elektronice i mikrokontrolerom, współpracuje ponadto z miesięcznikami „Elektronika Praktyczna”, „Elektronik” oraz „Świat Radio”.