8-bitowy komputer FIGnition inFUZE w ofercie RS Components

8-bitowy komputer FIGnition inFUZE w ofercie RS Components

Firma RS Components rozszerzyła swoją ofertę o FIGnition inFUZE – niedrogi, 8-bitowy komputer przeznaczony do samodzielnego montażu. Płytka została zaprojektowana głównie do celów edukacyjnych – w prosty i praktyczny sposób przybliża podstawy działania komputera‍.

Zestaw FIGnition obejmuje niewielką płytkę drukowaną oraz komponenty, które należy na niej zamontować: 8-bitowy mikrokontroler ATmega328 20 MHz, pamięć Flash 512 kB oraz pamięć RAM 8 kB.

FIGnition można programować wykorzystując język programowania Forth. Komputer jest zasilany za pośrednictwem portu USB, a płytkę podłącza się do telewizora korzystającego z formatu PAL lub NTSC, wyświetlającego tekst 25 x 24 lub obraz bitmapowy w rozdzielczości 160 x 160. Do korzystania z urządzenia nie potrzeba dodatkowej klawiatury i myszki – wszystkie polecenia i programowanie wykonuje się za pomocą wbudowanej ośmioklawiszowej klawiatury będącej częścią zestawu.

Zestaw FIGnition inFUZE od firmy RS Components zawiera także przykładowe programy, w tym gry i narzędzia zaprogramowane w pamięci Flash. Analogowy rejestrator danych jest narzędziem szczególnie przydatnym w środowisku szkolnym, ponieważ umożliwia podłączenie prostych czujników i graficzne wyświetlanie pomiarów. Cały kod źródłowy jest widoczny, co umożliwia uczniom jego modyfikację przed przystąpieniem do tworzenia własnego kodu.

FIGnition inFUZE to proste i niedrogie narzędzie edukacyjne dla osób, które chcą poznać tajniki działania sprzętu komputerowego. Płytka wymaga tylko podstawowych urządzeń peryferyjnych, a przylutowanie poszczególnych elementów trwa nie więcej niż godzinę. Dla Juliana Skidmore’a, twórcy FIGnition, inspiracją do jego budowy była pierwsza generacja komputerów 8-bitowych, takich jak Sinclair ZX80, który był źródłem wiedzy o projektach sprzętowych dla wielu przyszłych elektroników. 

Na stronie internetowej FIGnition można znaleźć obszerne instrukcje montażu oraz przystępne samouczki, natomiast na forum można dzielić się pomysłami i opiniami z innymi twórcami projektów na bazie FIGnition.

Komputer FIGnition jest już dostępny w sprzedaży. Można go zamówić korzystając ze strony www sklepu RS Components.

O autorze