LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Stos protokołów KNX dla mikrokontrolerów firmy ST Microelectronics

Stos_protokolow_KNX_dla_mikrokontrolerow_firmy_ST_Microelectronics

Firmy ST Microelectronics i Tapko wspólnie opracowały implementację stosu protokołów KNX dla mikrokontrolerów rodzin STM8 i STM32.

KNX to otwarty standard przeznaczony do realizacji komunikacji między urządzeniami pracującymi w inteligentnych budynkach, wykorzystywany w ponad 70% europejskich urządzeń tego typu. KAIstack (KNX Advanced Interface stack) natomiast jest implementacją stosu protokołów pozwalających realizować komunikację zgodną z KNX opracowaną przez niemiecką firmę Tapko i zgodną także z modelem OSI. Jasna struktura oddziela część aplikacyjną, wewnętrzne części stosu protokołu komunikacyjnego, części związane z medium komunikacyjnym i kwestie bezpośrednio dotyczące procesora. Dzięki modularności stos KAI cechuje się elastycznością. KAIstack został napisany w ANSI-C, a jego konfiguracja odbywa się poprzez zmianę ustawień kompilacji. Obsługuje tryby System- i Easy-mode, różne modele urządzeń (m.in. BCU1, BIMM112) i różne nośniki/media podłączane do magistrali. Stos KAI posiada certyfikację KNX Assocciation dla kilku różnych konfiguracji.

KAIstack jest dostępny dla wszystkich mikrokontrolerów rodzin STM8 i STM32 (ponad 500 modeli), także wersji ultra-low-power, oznaczanych literą L. Układy te są wyposażone w typowe peryferia mikrokontrolerowe i mogą pracować już z zasilaniem 1,8 V, a do tego mają dodatkowe funkcje zabezpieczające: CRC32, podwójny watchdog, układ anti-tamper czy ochronę pamięci przed zapisem.

Do badania połączonych możliwości stosu KAI i mikrokontrolerów ST Microelectronics służą zestawy ewaluacyjne, których szersze opisy znaleźć można na stronie.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach firm ST Microelectronics i Tapko.