Układy EVE (FT800) firmy FTDI już dostępne

Technologia EVE w masowej sprzedaży

Układ FT800 firmy FTDI jest teraz dostępny masowo, wraz z zestawem modułów ewaluacyjnych, dokumentacji i przewodników. Układ ten implementuje zaawansowaną technikę renderowania grafiki nazwaną EVE, która ma pozwolić na realizację wyrafinowanych interfejsów użytkownika.

EVE to skrót, który rozwija się w „Embedded Video Engine” i oznacza technikę realizacji graficznych interfejsów użytkownika na ekranach QVGA i WQVGA opartą o wysokopoziomowe, obiektowe podejście do elementów GUI oraz generację obrazu linia po linii, bez konieczności buforowania całych ramek. Pozwala to generować skomplikowane GUI nawet na mikrokontrolerach 8-bitowych z niewielkimi zasobami pamięci, a dzięki temu, że układ FT800 wyposażony jest też w kontroler audio oraz moduł obsługi paneli dotykowych, tworzone interfejsy mogą być interaktywne i bardziej atrakcyjne. Szerszy opis tego układu można znaleźć w naszej notce z lutego, kiedy to firma FTDI po raz pierwszy zaprezentowała EVE.

Do badania możliwości układu FT800 przeznaczona jest rodzina niewielkich (85,6 x 54,1 mm) modułów ewaluacyjnych VM800C. Modułów jest 11 i można je kupić wyposażone w rezystancyjne ekrany dotykowe LCD 3,5″; 4,3″ lub 5″. Moduły mają też na pokładzie układ sterujący do diod LED podświetlających ekran, a także trójstopniowy filtr i wzmacniacz audio z wyjściem monofonicznym oraz niewielki głośniczek. Można je zasilać napięciem 3,3 V lub 5 V, poprzez złącze typu jack, port SPI master lub micro-USB. Interfejs SPI służy też oczywiście do komunikacji z mikrokontrolerami.

Moduły ewaluacyjne są dostępne także w wersji oznaczonej VM800B, zamkniętej w dopasowanej, plastikowej obudowie, mieszczącej zarówno płytkę, jak i wyświetlacz oraz dającej dostęp do wszystkich portów.

Pracę z modułami VM800x i układem FT800 ułatwia obszerna dokumentacja, opisująca obiektowy sposób opisu obiektów graficznych w EVE, a także zwierająca przykładowe projekty i fragmenty kodu.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie. W przypadku układu do realizacji GUI warto też zobaczyć na własne oczy przykłady jego możliwości, co umożliwia kanał firmy FTDI na YouTube.

Dystrybutorem produktów FTDI w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze