Projektowanie 3D bez ograniczeń dzięki oprogramowaniu DesignSpark Mechanical od RS Components

Projektowanie 3D bez ograniczeń dzięki oprogramowaniu DesignSpark Mechanical od RS Components

Firmy RS Components oraz Allied Electronics udostępniły nowe, bezpłatne narzędzie do modelowania 3D – DesignSpark Mechanical. Jest to znaczący krok w rozwoju programów do projektowania 3D.

Narzędzie DesignSpark Mechanical zostało opracowane wspólnie z firmą SpaceClaim, wiodącym dostawcą elastycznych i niedrogich rozwiązań do modelowania 3D. Oprogramowanie jest dostępne w wielu językach i oferuje znaczące korzyści inżynierom na całym świecie. Udostępnienie programu ma również ogromne znaczenie dla rozwoju zasobów portalu DesignSpark, zrzeszającego inżynierów z całego świata.

DesignSpark Mechanical oznacza przełom w projektowaniu i ogromne korzyści dla użytkowników, którzy nie mieli dotąd możliwości stosowania rozwiązań projektowych 3D. Teraz mogą szybko realizować złożone projekty, ponieważ wyeliminowane zostały dwa największe ograniczenia: duże koszty oraz konieczność długotrwałej nauki obsługi tradycyjnych narzędzi 3D CAD. Oprogramowanie DesignSpark Mechanical jest nie tylko bezpłatne, ale również bardzo łatwe w obsłudze. Inżynierowie oraz inne osoby uczestniczące w procesie projektowania potrafią w pełni korzystać z możliwości programu już po kilku minutach, a nie tygodniach lub miesiącach, jak w przypadku tradycyjnych narzędzi 3D CAD.

Dzięki dostępowi do ponad 38 tys. modeli 3D w bogatej bibliotece komponentów DesignSpark dostępnej online, program DesignSpark Mechanical umożliwia wszystkim inżynierom szybkie, kompleksowe projektowanie przy użyciu profesjonalnych i bezpłatnych narzędzi do modelowania. Firmy RS Components i Allied Electronics nawiązały także współpracę z TraceParts – największą na świecie firmą projektującą elementy 3D w celu zapewnienia dostępności milionów modeli z portalu CAD tracepartsonline.net w formacie narzędzia DesignSpark Mechanical.

Program DesignSpark Mechanical wykorzystuje ogromne możliwości modelowania bezpośredniego, które różni się znacznie od tradycyjnego oprogramowania 3D CAD bazującego na historii poleceń. Narzędzie wykorzystuje proste gesty umożliwiające edytowanie w czasie rzeczywistym oraz błyskawiczne przesyłanie informacji, dzięki czemu inżynierowie i inni użytkownicy mogą tworzyć modele i łatwo rozwijać pomysły i koncepcje produktów w 3D. Wszystkie podstawowe konstrukcje tworzy się łatwo i szybko za pomocą czterech podstawowych poleceń – przeciągania, przenoszenia, wypełniania i łączenia – oraz znanych z systemu Windows skrótów klawiaturowych, takich jak wytnij/wklej, cofnij/ponów, co sprawia, że korzystanie z programu jest intuicyjne i proste nawet dla początkujących użytkowników.

Program może być także używany jako uzupełniające narzędzie 3D w procesie projektowania produktów, na przykład do tworzenia koncepcji projektów, równolegle z dostępnymi obecnie narzędziami 3D CAD. Nowe narzędzie eliminuje przestoje na wczesnym etapie projektowania, umożliwiając dokonywanie zmian w ciągu kilku sekund, bez ponownego przeliczania wszystkich operacji lub konieczności oczekiwania na wprowadzenie poprawek przez projektantów z działu CAD przy użyciu tradycyjnych narzędzi 3D.

Projekty 3D można również eksportować w formacie STL – standardowym formacie plików umożliwiającym szybkie prototypowanie i wspomaganą komputerowo produkcję. Możliwe jest także szybkie przygotowanie list komponentów (BOM) i uzyskanie ofert cenowych za pośrednictwem strony internetowej RS Components. Narzędzie można także wykorzystać do importowania plików obwodów drukowanych w formacie IDF z dowolnego narzędzia do projektowania płytek drukowanych, w tym również wielokrotnie nagradzanego DesignSpark PCB.

Więcej informacji o programie DesignSpark Mechanical można znaleźć na portalu DesignSpark.

O autorze